Rozmiar

Rękawice bramkarskie

Wyjątkowa rola na boisku wymaga wyjątkowego sprzętu. Podstawowy atrybut każdego golkipera musi zapewniać wysoką chwytność oraz wygodę. Najwięksi producenci prześcigają się w tworzeniu nowych technologii i udogodnień, które utrudnią życie napastnikom. Rękawice bramkarskie przeszły długą drogę i prócz ochrony mają zapewniać idealny chwyt. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych firm, a co za tym idzie – każdy bramkarz znajdzie coś dla siebie.

Od czego zacząć wybór rękawic dla bramkarzy?
Przede wszystkim należy poznać swój rozmiar. Rękawice dla bramkarzy tworzone są w rozmiarach w przedziale od 3 do 12. Najlepszym sposobem na dobranie idealnego rozmiaru jest przymierzenie rękawic, jednak gdy nie mamy takiej możliwości można posłużyć się tabelą rozmiarów. Dłoń należy zmierzyć od jej nasady aż do czubka środkowego palca. Odpowiednia wartość w centymetrach zawsze przypisana jest do konkretnego rozmiaru. Częstym rozwiązaniem jest też dobieranie rozmiaru na podstawie szerokości dłoni. Rękawice dla bramkarzy dzielimy na juniorskie i seniorskie. Rękawice juniorskie zazwyczaj tworzone są maksymalnie do rozmiaru 8.
Kolejnym krokiem jest wybranie poziomu zaawansowania rękawic. Rekreacyjne modele posiadają cienką piankę oraz zbudowane są z podstawowych materiałów. Skierowane są do osób, które nie trenują i nie grają regularnie. Rękawice treningowe są już nieco grubsze, a lepsze materiały powodują, że idealnie nadadzą się na rozpoczęcie przygody z bronieniem. Najwyżej w hierarchii znajdują się meczowe rękawice bramkarskie. Korzystają z nich profesjonalni zawodnicy i charakteryzują się grubą pianką (najczęściej 4mm) oraz najwyższej jakości materiałami, w których znajdziemy najnowsze technologie.

Jakie istnieją rodzaje rękawic bramkarskich?
Prócz podziału na poziomy zaawansowania, rękawice dla bramkarzy dzielimy również ze względu na rodzaje szycia. Podstawowym rodzajem jest szycie Flat. Znaleźć je można w rekreacyjnych modelach rękawic i charakteryzuje się płaską, klasyczną pianką. Najczęstszym i najbardziej znanym szyciem jest Roll Finger. Szwy znajdziemy na zewnątrz rękawic, przez co powierzchnia styku z piłką jest większa. Dodatkowo pianka na palcach jest zaokrąglona, co idealnie odwzorowuje anatomie dłoni. Wadą tego rozwiązania jest szew, który łączy dwa palce na środku rękawicy. Pianka w tym miejscu jest wrażliwsza na uszkodzenia. Drugim najpopularniejszym rodzajem szycia jest Negative. W przeciwieństwie do poprzednika szwy skierowane są do wewnątrz, a skutkiem tego jest lepsze dopasowanie oraz brak wystających końcówek materiału na palcach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą, aby ich rękawice dla bramkarzy były niczym druga skóra. Kolejny powszechnie używany styl to Hybrid, czyli połączenie Roll Finger i Flat. Palce mają zaokrąglony kształt, jednak brak tutaj szwu, który osłabia środkową sekcję pianki. Każde rozwiązanie zapewni inne odczucia i należy zdecydować na czym najbardziej nam zależy.

Rękawice dla bramkarzy dzielą się również ze względu na rodzaj samej pianki/lateksu. Każdy producent posiada w swojej ofercie wiele technologii, lecz my skupimy się na trzech wersjach, które są ogólnie dostępne. Pierwszym rodzajem są rękawice bramkarskie na suche warunki. Najczęściej używany typ, który charakteryzuje się wysoką przyczepnością. Drugi rodzaj to rękawice używane w trudnych, mokrych warunkach. Pianki tego rodzaju absorbują znacznie mniej wody, przez co zachowują swoje właściwości chwytne nawet podczas deszczu. Ostatni rodzaj, który nie występuje u wszystkich producentów to pianki o zwiększonej wytrzymałości. Niestety nie da się mieć wszystkiego naraz, dlatego decydując się na wytrzymałość, tracimy na przyczepności i chwytności.

Jakiej marki rękawice znajdziemy w R-GOL?
Adidas – Rękawice z trzema paskami zawsze posiadają najnowsze technologie. Dobrze znane modele z serii Adidas Predator charakteryzują się świetnym dopasowaniem oraz przewiewnością, zapewnioną przez tkaną przędze użytą na zewnętrznej stronie rękawic. Gumowe wypustki ułatwiają piąstkowanie, zaś pianki URG zapewniają świetną chwytność.
Nike – Klasyczne modele, takie jak Nike Vapor Grip od lat są synonimem jakości. Amerykański producent nie boi się też innowacji i wprowadzając serię Touch zrewolucjonizował pojęcie lekkiej, dopasowanej do dłoni rękawicy bramkarskiej.
Reusch – Firma ta specjalizuje się w tworzeniu rękawic dla bramkarzy. Najnowsze technologie oraz staranne wykonanie powodują, że Reusch jest jednym z liderów na rynku bramkarskim. Znaleźć tu można wiele pianek, innowacyjne pomysły i wszystkie poziomy zaawansowania.
Uhlsport – Niespotykane u innych firm rodzaje modeli są główną zaletą tej marki. Wysokiej jakości pianki oraz charakterystyczne szycia skutkują dużą wytrzymałością i świetną chwytnością.
4Keepers – Polska marka, która szturmem podbija rynek. Rękawice bramkarskie tej firmy charakteryzują się klasycznym wyglądem oraz nowatorskimi rozwiązaniami. Świetnej jakości materiały są gwarancją zadowolenia, a miękkie, wytrzymałe pianki zapewniają chwytność.
Football Masters – Polska marka znana z prostych oraz skutecznych rozwiązań. Rękawice te wyróżniają się przez swój świetny stosunek jakości do ceny, zaś modele treningowo-meczowe idealnie nadają się na uniwersalne rękawice dla młodego adepta, jak i profesjonalnego piłkarza.
Puma – Drugi niemiecki producent zaskakuje rozwiązaniami, zaś klasyczna budowa idzie w parze z bardzo niską wagą oraz dobrej jakości pianką.
New Balance – Choć marka ta nie jest szerzej znana za sprawą rękawic, to należy wspomnieć o takich modelach jak Supercellbay, który jest odpowiedzią na nowe potrzeby współczesnego bramkarza i posiada m.in. silikonowe wypustki.
Be Winner – Rękawice dla bramkarzy Be Winner są idealną propozycją dla osób chcących posiadać lekkie oraz wytrzymałe rękawice. Modele meczowe posiadają grubą piankę, która łączy się z lekkim lateksem.
BU1 – Propozycja od Czechów cieszy się bardzo dużą popularnością wśród bramkarzy w całej Europie. Świetna jakość wykonania spowodowała, że rękawice tej marki znajdziemy chociażby w Ekstraklasie.
Regio – Rękawice te również znane są za sprawą swojej pianki oraz meczowych modeli, które nie ustępują największym producentom. Śmiały design łączony jest z klasycznymi wydaniami.
Select – Marka ta posiada świetne modele treningowe i rekreacyjne, które jak na swoją półkę cenową cechują się dość grubą pianką i dobrą wytrzymałością.

Jak dbać o rękawice bramkarskie?
Zacznijmy od samego początku, czyli momentu wyciągnięcia rękawic z opakowania. Po zakupie konkretnego modelu należy przygotować rękawice bramkarskie do gry. W pierwszej kolejności usuwamy folię zabezpieczającą, jeżeli takowa jest. Następnym krokiem jest usunięcie mydła produkcyjnego, którego pozbyć się można poprzez delikatne ręczne wypranie pianki w czystej wodzie. Niezwykle ważnym aspektem jest to, aby rękawice dla bramkarzy zawsze wysychały powoli, nigdy na grzejniku, bądź innym źródle ciepła. Przyspieszenie procesu schnięcia może skruszyć piankę.
Po pierwszym i każdym kolejnym użyciu rękawic powinno się je myć. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego płynu lub pianki do rękawic bramkarskich, lecz wystarczy też sama woda lub bardzo delikatne mydła, które nie naruszą pianki. Należy unikać prania rękawic w pralce, gdyż wysoka temperatura i detergenty mogą pogorszyć stan rękawic.
Bardzo ważne jest też to, aby podczas użytkowania rękawice dla bramkarzy zawsze były nawilżone. Dobrym pomysłem jest zabranie na mecz lub trening butelkę z wodą, aby co jakiś czas delikatnie nawilżyć piankę. Rękawice bramkarskie lubią wilgoć i nie tylko zwiększy to ich wytrzymałość, ale też korzystnie wpłynie na chwytność.
Rękawice dla bramkarzy należy też odpowiednio zakładać i zdejmować. Zakładanie ułatwiają specjalne elementy przy zapięciu. Błędem jest ciągnięcie zapięcia, które przez niewłaściwe zakładanie może się urwać. Podczas zdejmowania zaś powinno pamiętać się o zasadzie, że nie wolno ciągnąć za dwa środkowe palce – są to najsłabsze punkty rękawicy. Dwa skrajne palce oraz kciuk są znacznie mocniejsze i mogą pomóc podczas zdejmowania. W każdej sytuacji jednak należy po prostu dbać o piankę i obchodzić się z nią delikatnie.

Kategorie podobne: Outlet Rękawice Bramkarskie.