Piłki nożne

298 produktów

Producent

Rozmiar

Piłki nożne

Piłka, to w dzisiejszych czasach atrybut, bez którego niemożliwe było przeprowadzenie treningu, różnego rodzaju zajęć sportowych, czy też piłkarskiego meczu. Zdefiniować ją można praktycznie jednym zdaniem – to kulisty przedmiot używany w różnego rodzajach sportach, czy grach. Historia piłek sięga czasów starożytnych. Używali ich Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Aztecy oraz wcześniejsze ludy mezoamerykańskie. Starożytne piłki mogły mieć postać kauczukowych kul. Robiono je także z wnętrzności zwierząt (np. świński pęcherz), czy zszywano ze skór. Współczesne piłki pojawiły się wraz z rozwojem sportu na początku XX wieku. Dzisiejsze piłki stosowane w sporcie profesjonalnym są dziełem nowoczesnej technologii. Tam gdzie ruch piłki jest bardzo szybki wyposaża się je w systemy sensorów pozwalających na automatyczne określenie, gdzie odbiła się lub w co wpadła piłka. Piłki mogą się też stać relikwiami kibiców, zwłaszcza jeśli są podpisane przez znanych zawodników. Większość piłek jest elastyczna, a w środku wypełniona powietrzem. Piłkarze kopią piłkę nogami, odbijają rękoma (bramkarze), czy też tułowiem. Futbol polega na tym, żeby piłka była przekazywana między członkami drużyny w celu umieszczenia jej w bramce przeciwnika. Sprężyste powietrze, którym wypełniane są piłki nożne, pozwala na uderzanie w nie z dużą siłą, bez ryzyka urazu i posyłanie ich na duże odległości. Tak kopnięta piłka kreśli często w powietrzu złożone trajektorie, bo zawodnicy starają się ją podkręcić. Zadanie piłce celnego uderzenia tak, aby zmylić przeciwnika jest podstawą sukcesu w wielu grach.

Zgodnie z wymogami piłka musi być kulista sporządzona, ze skóry lub innego dozwolonego materiału, o obwodzie nie większym niż 70 cm i nie mniejszym niż 68 cm, o masie nie przekraczającej 450g i nie mniejszej niż 410g, przy rozpoczęciu zawodów napompowana tak, że w jej wnętrzu panuje nadciśnienie od 0,6 do 1,1 atm. Niektórzy pamiętają z telewizji, niektórzy tylko z opowieści – w dawnych czasach królowała piłka tak zwana ‘biedronka’, czyli klasyczna biała futbolówka z czarnymi łatami. Taką właśnie piłką rozgrywano Mistrzostwa Świata w Meksyku (1970), a piłka była wyprodukowana przez markę Adidas i nosiła nazwę Telstar. Cztery lata później na mistrzostwach w Republice Federalnej Niemiec również korzystano z piłki Telstar zmieniono tylko nazwę na Telstar Durlast. Futbolówka ta przeszła tylko delikatny retusz. W tamtych latach pomarzyć można było o lekkich piłkach, technologiach i o rotacji. Dzisiaj natomiast jesteśmy świadkami ogromnego postępu jeżeli chodzi o ten kulisty przedmiot. Obecnie, podobnie jak z butami piłkarskimi w piłkach mamy do czynienia z różnym zaawansowaniem. Wyróżnić można piłki do zabawy, piłki do grania rekreacyjnego, piłki do treningu, piłki meczowe. Popularne są również piłki do freestyle oraz te do ćwiczeń. Piłki nożne tworzone są przez różnych producentów i przeznaczone są na różne nawierzchnie – na trawę naturalną, na trawę sztuczną, na halę sportową, a nawet i na piasek.

Podział piłek ze względu na rozmiar:
MINI – rozmiar 1 przeznaczone dla malutkich dzieci, głównie do zapoznawania się z tego rodzaju produktem. Taka piłka sprawdzi się również dobrze, jako pamiątka z podpisem swojego największego idola.
ROZMIAR 3 – przeznaczone dla dzieci, które rozpoczynają swoje przygody w klubach, akademiach i stawiają swoje pierwsze kroki na boiskach piłkarskich, ucząc się podstaw.
ROZMIAR 4 – to piłki dla trampkarzy, juniorów, którzy są w takim wieku, że nie mogą jeszcze rywalizować seniorską piłką.
ROZMIAR 5 – piłka przeznaczona dla seniorów. Występuje w wersji treningowej oraz meczowej.


Piłki nożne najpopularniejszych producentów
ADIDAS – od lat używane podczas Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, czy też rozgrywek Ligi Mistrzów. Obecnie z piłek tej marki korzysta nasza rodzima Ekstraklasa
NIKE – rywalizacje tymi piłkami można zaobserwować w jednej z najlepszych lig świata, czyli angielskiej Premier League.
PUMA – od roku 2020 to oficjalna piłka w rozgrywkach hiszpańskiej Premier Division
SELECT – futbolówki duńskiego producenta, bardzo popularne do rozgrywek halowych, ale także na naturalnych boiskach. Piłka Select jest oficjalną piłką Fortuna 1 Ligi.
SKLZ – Piłki do ćwiczeń treningowych, do doskonalenia technik piłki nożnej (wykonywania rzutów wolnych,regulowania siły i celności podań na zadaną odległość, etc.)


PRZEZNACZENIE:
Piłki na trawę naturalną - Klasyczne futbolówki. Występują w różnych poziomach zaawansowania. Wersje meczowe - w zależności od producenta możemy zobaczyć na boiskach najlepszych lig świata. Charakterystyczną cechą piłek meczowych oraz treningowych tego rodzaju jest fakt, że nie są szyte tradycyjnie. Poszczególne panele, z których jest zbudowana piłka łączone są termicznie. Takie łączenie jest o wiele trwalsze oraz nie pozwala na dostanie się wilgoci pomiędzy poszczególne „łaty”.
Piłki na sztuczną trawę – piłki stworzone z bardziej trwałych materiałów, odporne na przetarcia, czy uderzenia o np. elementy płotu/bramy. Np. Adidas Tiro Match Artificial, Select X-Turf, Adidas Team Artificial
Piłki halowe – Piłki te odbijają się w charakterystyczny sposób, szybko opadają na powierzchnię , aby zapewnić zawodnikowi lepszą kontrolę. W R-GOL.com można znaleźć między innymi takie modele, jak piłka Nike Futsal PRO, Nike Futsal Maestro, Select Futsal Mimas, Adidas Uniforia PRO Sala.
Piłki do Beach Soccer – Plażowa odmiana futbolu również wymaga swojej oddzielnej piłki. Są to piłki bardziej miękkie, o obniżonej wadze. Można wyróżnić takie modele jak Piłka Select Beach Soccer, czy Adidas Tsubasa PRO
Piłki do street Soccer – Niezwykle wytrzymałe, stworzone do gry w trudnych warunkach na ulicy. Odporne na ścieranie, a dzięki swojej chropowatej powłoce nadadzą się też do pierwszych prób we freestyle’u. Takim modelem jest np. Adidas Tango SKILLZ albo Piłka Monta Freestyler.
Należy pamiętać, że każda piłka posiada właśnie swoje przeznaczenie. Każdą futbolówkę trzeba używać zgodnie z jej przeznaczeniem, inaczej klient traci prawo do zasadności reklamacji. Materiały w piłkach są dopasowywane w zależności do tego, gdzie będzie używana piłka, dlatego chcąc przetestować najnowsze technologie należy stosować się do zaleceń.

Poziomy zaawansowania piłek.
Piłki profesjonalne, tak zwane meczowe, do używania podczas meczów, a także treningów (ale to przeważnie w profesjonalnych klubach i ligach). Niższe ligi amatorskie stosują raczej praktyki, że trenują innymi piłkami, a te meczowe przeznaczone są tylko i wyłącznie do rozgrywania oficjalnych zawodów. Oficjalne piłki meczowe są klejone termicznie, posiadają atest FIFA, w większości przypadków wykonane są z tekstury Solid PU. W R-GOL.com znajdziemy między innymi takie piłki meczowe, jak: Piłka Adidas Uniforia Ekstraklasa PRO, piłka Adidas Finale 20 OMB PRO (Liga Mistrzów), piłka Select Derbystar Brillant APS Bundesliga, piłka Nike Flight Seria A, piłka Nike Flight Premier League. Kolejna grupa piłek to futbolówki treningowe, które zrobione są na wzór oficjalnej piłki meczowej, tylko różnią się materiałem, użyto do nich tańszych zamienników, stąd często nazywane są replikami. Nie posiadają one atestu FIFA. Piłki te wykonane są najczęściej z tworzywa TPU, a tusza piłki pokryta jest poliestrem i nylonem. Wśród takich modeli wyróżnić możemy piłki: Adidas TOP Training, Nike Strike Team, Piłka Adidas Team Top Replique Na samym dole łańcuszka znajdziemy piłki całkowiecie amatorskie, dla tych którzy futbol uprawiają rekreacyjnie. W tym przypadku również nie ma mowy o atestach FIFA lub IMS. Futbolówki są szyte, pokryte tworzywem TPU. Dla amatorów polecamy następujące modele: piłka Adidas Tiro Club, Piłka Adidas Uniforia Club, piłka Nike Mercurial Fade, piłka Puma Future Flare. W R-GOL.com dostępne są również piłki dla kibiców. Fanatyk swojej ulubionej drużyny piłkarskiej bez problemu znajdzie futbolówkę w barwach swojego klubu np. piłka Adidas Bayern Monachium, piłka Adidas Finale 20 Real Madryt, piłka Nike FC Barcelona, piłka Puma BVB Icon. Natomiast dla najmłodszych adeptów futbolu przygotowaliśmy w ofercie specjalistyczne piłki juniorskie, które charakteryzuje lżejsza waga (290 g) – piłka Adidas Uniforia LGE J290, piłka Nike Strike Team 290g.