Akcesoria i sprzęt bramkarski

444 produktów

Akcesoria i sprzęt bramkarski

Gra na pozycji to ogromna odpowiedzialność. Kilka fenomenalnych interwencji może przyćmić jeden błąd, który zaważy o losach meczu. Niestety, często zdarza się, że bramkarze, mimo swojej wspaniałej postawy przez większość czasu gry, stają się antybohaterami poprzez jedną niefortunną paradę lub jej brak. Grając na bramce przez cały czas trzeba zachować stuprocentową koncentrację, aby nie dać się zaskoczyć rywalowi. Właśnie dlatego kluczowy jest odpowiedni trening, który podniesie umiejętności koncentracji, refleksu czy zdolność do prawidłowego odczytywania boiskowych wydarzeń. W jego trakcie przyda się nie tylko wsparcie trenerów czy innych zawodników, ale także akcesoria bramkarskie, które urozmaicą zajęcia i zwiększą ich intensywność. W skutecznej grze w trakcie meczu z pewnością pomaga także odpowiedni sprzęt bramkarski, dzięki któremu pewność interwencji będzie o wiele większa. Podstawowe akcesoria bramkarskie to oczywiście rękawice bramkarskie. Nie sposób wyobrazić sobie goalkeepera bez swoich „łapek”, które – obok korków – są kluczowym elementem jego wyposażenia. Pozwalają nie tylko na pewny chwyt, ale także ułatwiają piąstkowanie, wznawianie gry i chronią przed urazami nadgarstków.

Rękawice bramkarskie dzielą się ze względu na krój:

Flat – najprostszy krój. Rękawice tego typu najczęściej są używane podczas treningów. Są bardzo wytrzymałe, dlatego często są wybierane jako rękawice treningowe. W razie ich uszkodzenia, łatwo je zszyć – nawet samodzielnie! Są wykonane z ekonomicznych materiałów, dzięki czemu charakteryzują się dość niską ceną.

Rollfinger – w tym kroju najważniejsze jest powiększenie części chwytnej uzyskane dzięki obszyciu dookoła palców. Doskonale nadają się dla bramkarzy, którzy mają wielki potencjał, ale małe dłonie. Wygodne, bardzo dobrze dopasowane i zapewniające najwyższy komfort. Są także nieco droższe niż te z krojem flat, dlatego są zalecane dla bramkarzy nieco bardziej zaawansowanych i najczęściej służą jako rękawice meczowe.

Negative – w tym przypadku mamy do czynienia z wewnętrznymi szwami spajającymi boczną część rękawic oraz piankę. Rękawice bramkarskie tego typu doskonale dopasowują się do dłoni i zapewniają komfort najwyższych lotów. Wybierane głównie przez profesjonalistów, głównie dlatego, że zapewniają doskonała amortyzację bardzo mocnych strzałów i pozwalają na pewniejszy chwyt. Idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe.

Najistotniejszą częścią wszystkich rękawic jest oczywiście pianka, która zapewnia możliwie jak najlepszy chwyt. To właśnie ona sprawia, że ten sprzęt bramkarski spełnia swoją najważniejszą powinność – pozwala bez problemu łapać nawet najtrudniejsze strzały.

Wyróżniamy kilka rodzajów pianek:

Pianka soft to najtańszy rodzaj pianki, który bardzo często spotkamy w rękawicach treningowych. Bardzo dobra wytrzymałość – te pianki często idą w parze z krojem flat – i niezły, jak na ten stopień zaawansowania, chwyt. Idealne dla początkujących lub tych, którzy potrzebują tanich rękawic treningowych. Pianka supersoft z dużą domieszką lateksu idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe dla zaawansowanych bądź profesjonalnych goalkeeperów. Są dość delikatne pod względem ścieralności, zatem nie nadają się raczej do gry na sztucznych nawierzchniach. Pianka aqua, jak może sugerować nazwa, idealnie sprawdzi się podczas iście angielskich warunków piłkarskich. Dzięki zastosowaniu lateksu naturalnego i domieszki specjalnych materiałów doskonale sprawdzą się podczas opadów deszczu zapewniając pewny chwyt.

Najpopularniejszymi firmami produkującymi rękawice bramkarskie są m.in. Reusch, UhlSport, 4keepers czy Football Masters. Wybierając sprzęt bramkarski tych firm można mieć pewność najwyższej jakości. Rękawice to jednak nie jedyne akcesoria bramkarskie, które goalkeeper powinien mieć w swojej szafie. Jednym z najważniejszych jest płyn do rękawic, który ma nie tylko zapewnić im ładny wygląd czy przyjemny zapach – choć to również bardzo istotna kwestia. Płyny stosowane na piankę bramkarskich “łapek” znacznie zwiększają ich żywotność i pozwalają dłużej cieszyć się bardzo dobrym klejem. Użycie płynu jest bezwzględnie konieczne, jeśli używamy rękawic po raz pierwszy. Tylko w ten sposób możemy zmyć mydło produkcyjne, które znajduje się na powierzchni rękawic. Bez tego możemy zapomnieć o pewnym chwycie. Płynów należy jednak używać regularnie. Podczas treningów zaleca się spryskanie rękawic 3-4 razy. W trakcie meczu – co najmniej raz, w przerwie spotkania.

Kolejny istotny sprzęt bramkarski to oczywiście ubiór. Warto pamiętać, że goalkeeper, zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, musi odróżniać się kolorem od innych zawodników na boisku, a co za tym idzie bramkarski strój powinien być zupełnie innej barwy, niż stroje 20 piłkarzy na placu gry. Strój bramkarski składa się z koszulki lub bluzy oraz spodni lub spodenek bramkarskich.

W przypadku trykotu nie ma szczególnych różnic w porównaniu do tradycyjnych koszulek piłkarskich. Wybierając bluzy, spodnie oraz spodenki bramkarskie warto pamiętać o tym, by były one wyposażone w specjalne pianki lub poduszki. Choć pozornie mogą wydawać się nieistotne, to przy spektakularnej paradzie i upadku na twardym gruncie pozwolą uniknąć kontuzji, obtarć i bolesnych siniaków. Bardzo istotne jest to, aby strój w żaden sposób nie ograniczał ruchów. Aby uniknąć urazów warto wyposażyć się również w ochraniacze na kolana czy łokcie. Akcesoria bramkarskie to jednak nie tylko sprzęt do bronienia, ale także wielu różnych urządzeń, które mogą przydać się podczas treningu. Nie ulega wątpliwości, że podczas ćwiczeń mogą przydać się reboundery, które pozwolą na poprawę refleksu i jakości interwencji. Pozwolą także zaadaptować trening do warunków meczowych. Podobną rolę spełniają także przenośne dmuchane mury, dzięki którym bramkarze mogą ćwiczyć swoją grze w gąszczu rywali, jaki niejednokrotnie panuje w polu karnym. Takie akcesoria bramkarskie pozwalają stale podnosić umiejętności.