JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE BUTY PIŁKARSKIE?Z wyborem korków jest jak z wyborem samochodu - jednym podobają się sportowe auta, drudzy wolą limuzyny, jednym odpowiada manualna skrzynia biegów, inni nie wyobrażają sobie jazdy bez automatu. Dla jednych auto musi być czarne, dla drugich wręcz przeciwnie.

Są jednak rzeczy, które dla wszystkich będą mieć znaczenie - spalanie, trwałość i jakość. Podobnie jest z korkami. Czy są kolorowe, czy czarne, czy mają podeszwę AG, czy SG - muszą być dobrej jakości i idealnie dopasowane. W tym poradniku, chcielibyśmy zawrzeć kilka rad, które pomogą Ci w wyborze korków.

buty


NAWIERZCHNIA

NA NATURALNĄ TRAWĘ (LANKI - FG, FG/AG)

Buty przeznaczone na naturalną nawierzchnię trawiastą. Idealne do gry podczas dobrych warunków atmosferycznych, kiedy nawierzchnia nie jest zbyt ubita ani zbyt grząska.
NA MOKRĄ NATURALNĄ TRAWĘ (WKRĘTY/MIXY - SG, SG-PRO)

Buty przeznaczone na boiska z trawą naturalną. Dzięki zastosowaniu innych kołków, idealnie sprawdzają się na miękkich, grząskich nawierzchniach.NA SZTUCZNĄ TRAWĘ (TF/TT, AG, FxG)

Buty o niewielkich korkach umieszczonych blisko siebie. Przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych w tym orlikach; AG – sprzęt, podobnie jak turfy, przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych. Buty wyposażone są w podeszwę o korkach podobnych do tradycyjnych lanek, jednak jest ich więcej i są nieco krótsze. TF/TT - Podeszwa z króciutkimi gumowymi koreczkami. Zapewnia wysoki komfort gry oraz dobrą przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą. Doskonale sprawdzają się również na zmrożonym podłożu.NA HALĘ (halówki - IC/IN/IT)

Tradycyjne buty o płaskiej podeszwie przeznaczone do gry w hali sportowej na nawierzchniach parkietowych, kauczukowych i gumowych. W większości przypadków podeszwa wykonana jest z materiału niebrudzącego.

To podstawowy wybór, którego musisz dokonać. Obecnie można kupić obuwie sportowe na każdą nawierzchnię. Najwięksi producenci oferują buty o podeszwach specjalnie przygotowanych na różne podłoża. Specyfika budowy butów powoduje, że są one doskonale przystosowane do charakteru danego boiska. Co ważne, jeśli będziemy grać w butach nieprzeznaczonych do gry na danej nawierzchni, w przypadku ewentualnego zniszczenia obuwia, musisz liczyć się z prawdopodobieństwem nie uznania reklamacji.

butyPOZIOM ZAAWANSOWANIA

DLA PROFESJONALISTÓW

Modele dla profesjonalistów to kwintesencja nowoczesności i zaawansowanej technologii. Korki dla profesjonalistów są zaprojektowane w taki sposób, aby były najlżejsze, co wpływa na poprawę przyspieszenia i zwrotności na boisku. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, zapewniają doskonałą kontrolę oraz optymalizują czucie piłki, umożliwiając precyzyjne manewry. Idealne dla graczy, którzy cenią sobie wysoką funkcjonalność i osiągi.

buty

DLA PÓŁPROFESJONALISTÓW

Korki dla półprofesjonalistów łączą nowoczesne rozwiązania z funkcjonalnością, odpowiadając na potrzeby graczy dążących do doskonałości. Zaprojektowane z myślą o dynamicznej grze, oferują doskonałe wsparcie i komfort, umożliwiając efektywną grę na różnych poziomach zaawansowania. To wybór dla tych, którzy szukają optymalnej równowagi między innowacyjnością oraz praktycznym zastosowaniem, a ceną.

buty

DLA AMATORÓW

Buty piłkarskie dla amatorów to idealny wybór dla entuzjastów futbolu, którzy poszukują obuwia dostosowanego do regularnej, rekreacyjnej gry. Oferują nowoczesne rozwiązania, które poprawiają komfort użytkowania i zapewniają dobrą kontrolę nad piłką, pozwalając cieszyć się grą na każdym poziomie umiejętności.

buty

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Dla początkujących piłkarzy polecamy korki, które wspierają rozwój podstawowych umiejętności piłkarskich. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania, zapewniają lekkość i komfort, co jest kluczowe dla młodych zawodników oraz graczy uczących się gry. Te buty są stworzone, by ułatwić naukę i sprawić, że pierwsze kroki na boisku będą pełne pozytywnych doświadczeń.

buty

MATERIAŁ

Kiedy już uporasz się z wyborem podeszwy i stopnia zaawansowania, czas na wybór materiału, z którego wykonane mają być buty. Tutaj nie powinni być problemu - skóra lub syntetyk. Zdarzają się oczywiście korki łączące te dwa materiały, ale jest ich niezwykle mało.

SKÓRA
Decydując się na korki skórzane, trzeba pamiętać, że to materiał bardziej wrażliwy niż tworzywo syntetyczne. Buty skórzane trzeba częściej myć, pastować i pielęgnować. Nie jest to więc rozwiązanie dla leniwych. Dodatkowo buty skórzane nieco rozejdą się podczas gry, dlatego należy wybierać korki o trochę mniejszym rozmiarze.

SYNTETYK
Przy wyborze korków syntetycznych sposób pielęgnacji jest znacznie prostszy i pochłania mniej czasu. Po użyciu butów wystarczy przemyć je wodą i wysuszyć. Zastosowanie środków pielęgnacyjnych i konserwujących sprawi, że dłużej w nich pogramy.

buty

ROZMIAR

W zasadzie ostatnim krokiem jest zmierzenie swojej stopy, wystarczy położyć ją bez skarpety na białą kartkę i zaznaczyć kreską, gdzie sięga pięta, a także koniec dużego palca. Powstały odcinek należy zmierzyć linijką lub inną miarką, a otrzymany wynik porównać z tabelą rozmiarów danego producenta - znajdziesz ją tutaj - tabele rozmiarów R-GOL.com.

Pamiętaj, że źle dobrany rozmiar może wpłynąć na komfort gry, ale także na wytrzymałość buta. Nie zapominaj, że getry również wpływają na komfort, a także dopasowanie obuwia.

buty

PRODUCENT, LINIA, MODEL

Ostatecznym wyborem, całkowicie już subiektywnym - jest wybór producenta i linii korków. Tutaj niczego Ci nie doradzimy. Zagwarantować możemy za to największy wybór sprzętu - zapewniamy - każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i gustu.Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

[email protected]
tel.+48 22 122 02 90
poniedziałek – piątek: 8:00 – 18:00


buty