Turfy, buty na Orlika

Turfy najczęściej przedstawiane są jako buty na Orlik. Kilkadziesiąt małych korków wpojonych w podeszwę zapewnia doskonałą przyczepnośc do tego typu murawy niezależnie od warunków, a przy tym nie niszczy jej. Od nich pochodzi też inne określenie tych butów - korki na sztuczną trawę. Na takiej murawie turfy są w stanie poradzić nawet przy jej wyraźnym zawilgoceniu. Inne nazwy - "śniegówki" czy "żwirówki" - nie wzięły się znikąd, gdyż są one w stanie zapewnić przyczepność nawet i na zmrożonej czy żwirowej nawierzchni.
Podeszwa wykonana jest z materiału gumopodobnego, który zapewnia również przyczepność na parkiecie, jednak część modeli zostawia ślady, dodatkowo gruba podeszwa utrudnia nieco poruszanie się i szybkie zmiany kierunku na twardym podłożu. Z tych względów korzystanie z tych butów na hali, choć nie jest niemożliwe - jest utrudnione. Znacznie lepiej sprawdzają się jako buty na sztuczną trawę.
Stosunkowo niewielka część turfów to buty adresowane do profesjonalistów. Nie ma wprawdzie przeciwwskazań, by używać tego typu butów także i na zwykłej trawie, jednak w zależności od warunków znacznie lepiej powinny sobie na niej poradzić korki mixy lub lanki. Turfy z kolei są w większości przypadków perfekcujne do gry na Orliku, tym samym doskonale sprawdzą się do rekreacyjnej gry, czy jako buty do w-fu na świeżym powietrzu.
Turfy są szczególnie istotnym uzupełnieniem szafy każdego piłkarza jako buty piłkarskie na zimę, kiedy ciężko o grę na naturalnej trawiastej murawie i konieczne jest korzystanie ze sztuczynych nawierzchni.

Warte uwagi są:
Turfy Adidas - Także i do turfów Adidas zaimplementował swoje sztandarowe linie. Pod względem designu wyglądają one równie profesjonalnie, co korki przeznaczone do profesjonalnego grania na trawie naturalnej. Co nie oznacza, że nie znajdą się tutaj i modele zarezerowane dla absolutnych zawodowców, jak np. turfy Adidas Predator
Turfy Nike - Nike oferuje szeroką paletę turfów, dostrzegając, że jest to aktualnie bardzo szybko rozwijający się rynek. Producenci często zaskaują nowościami w tym temacie, jak np. dedykowanymi liniami na nawierzchnie sztuczne. Taka innowacyjność sprawia, że Nike to nadaj najważniejszy producent odzieży sportowej na świecie. Szczególnie popularne są Turfy Nike Mercurial
Turfy Puma - Sztandarowe produkty Pumy: EvoPower i EvoSpeed znalazły swoje odpowiedniki także wśród butów na Orlika. Design jest zbliżony do pozostałych rodzajów obuwia,jednak wykończenie jest dedykowany sztucznym nawierzchniom trawiastym.
Turfy Joma - Hiszpanie oferują model Aguila, który zadowoli każdego, komu zależy na rekreacyjnej grze w wysokiej jakości obuwiu za niewielkie pieniądze. Buty Jomy są wykonane z praktycznych materiałów syntetycznych o wysokiej jakości i wytrzymałości, ułatwiających czyszczenie i konserwację.
Turfy Mizuno - Buty od Japończyków to raj dla techników, nie dziwi, że są one tak popularne nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale też w Brazylii. Nowoczesne projekty sprawiają, że turfy przypadną do gustu zarówno graczom początkującym, na starcie przygody z piłką, jak i zawodnikom bardziej doświadczonym, którym zależy na dobrej kontroli nad piłką.