Rozmiar

Producent

Turfy, buty na Orlika

Turfy, jak potocznie nazywa się buty na Orlika, to jeden z najbardziej popularnych produktów wśród piłkarzy. Przez ostatnich kilkanaście lat w Polsce, niczym grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się boiska ze sztuczną nawierzchnią, które popularnie nazywamy właśnie orlikami. Nad Wisłą jest już kilkanaście tysięcy takich boisk, a ich liczba rośnie z roku na rok. Oczywiście, należy się z tego cieszyć, ponieważ takie działania mają pozytywny skutek na popularyzację futbolu, nie tylko wśród najmłodszych. Tego typu obiekty to szansa dla tych, którzy chcą pokusić się o rekreacyjne, „niedzielne” granie w piłkę nożną, a także dla drużyn, które mają problem z boiskami trawiastymi. Koszt wybudowania takiej infrastruktury jest oczywiście wysoki, jednak jej eksploatacja jest tańsza, niż w przypadku naturalnych boisk. Warto jednak wspomnieć, że na tego typu murawach niezbędne jest stosowanie odpowiedniego obuwia. I tutaj wracamy do wspomnianych na początku butów na orlika. Turfy są najczęściej przedstawiane jako buty na Orlika. Tego typu obuwie zostało stworzone z myślą o sztucznych nawierzchniach, choć można je wykorzystywać także w innych warunkach, o czym jednak porozmawiamy nieco później. Co sprawia, że turfy doskonale sprawdzą się na boiskach ze sztuczną trawą?


Sekret leży w specyficznie skonstruowanej podeszwie. Turfy zostały bowiem wyposażone w setki niewielkich, niemal mikroskopijnych gumowych koreczków. Są one ulokowane bardzo blisko siebie i tworzą tym samym specyficzną chropowatą fakturę, która jest doskonale wyczuwalna pod palcami. Tego typu kołeczki mają zaledwie kilka milimetrów długości. Tego typu podeszwa zapewnia doskonały komfort gry na sztucznej murawie. Podczas gry na twardej, sztucznej nawierzchni, stawy są narażone na duże przeciążenia. Grając w tym obuwiu mamy pewność, że ciężar ciała zostanie równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni podeszwy, co zapewni odpowiednią amortyzację. Turfy to jednak nie tylko amortyzacja, ale także gwarancja doskonałej przyczepności na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Krótki, gumowe kołeczki w odpowiedni sposób współpracują z charakterystycznym granulatem, który bez trudu możemy znaleźć na boiskach typu orlik. Grając w turfach mamy pewność, że dynamiczny zwrot, nagłe zatrzymanie czy niespodziewany drybling zostanie wykonany bez utraty przyczepności. Turfy bardzo dobrze sprawdzą się także na oblodzonych murawach - także naturalnych.To ważne, zwłaszcza w zimowym okresie przygotowawczym, gdy wielu z polskich piłkarzy jest zmuszonych do treningu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie gry w piłkę nożną bez użycia korków mamy idealną receptę! Buty z podeszwą AG - od angielskiego artificial grass, czyli sztucznej trawy - do złudzenia przypominają tradycje obuwie piłkarskie. Niemniej, zostały one wyposażone w nieco inne kołki niż te, które znamy z butów FG czy SG. Gdy zerkniemy na podeszwę korków AG zobaczymy, że zostały one wyposażone w kilkanaście gęsto ułożonych krótkich kołków z charakterystycznymi wgłębieniami. Jest ich o wiele mniej, niż w przypadku turfów - są one także zauważalnie dłuższe - ale więcej niż w butach FG i SG. Tego typu korki doskonale nadają się do gry na sztucznej murawie. Podobnie jak turfy zapewniają idealną przyczepność oraz w efektywny sposób amortyzują każdy krok chroniąc stawy i tym samym zapobiegając groźnym kontuzjom.

Warto także wspomnieć, że turfy i korki z podeszwą AG nie wpływają destruktywnie na stan sztucznej nawierzchni, czego nie można powiedzieć o butach z innym rodzajem podeszwy. Nie bez przyczyny administratorzy boisk niejednokrotnie zakazują gry w innych butach, niż turfy. Koszty budowy boiska są ogromne, dlatego należy zadbać o to, by było one jak najmniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ renowacja tego typu murawy również jest niezwykle kosztowne. Troska o stan murawy to jednak nie jedyny powód, dla którego na boiskach typu orlik nie powinno się stosować innych butów niż turfy. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego podczas gry na sztucznej nawierzchni należy unikać butów innych niż turfy lub korki z podeszwą AG.

Lanki charakteryzują się długimi i o wiele mniej licznymi kołkami. Tego typu podeszwa nie zapewni odpowiedniej przyczepności na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Na boiskach trawiastych lanki wbijają się w glebę, natomiast na sztucznej murawie nie ma o tym mowy. Stąd, grając w butach FG na orliku będziemy mieli poczucie, jakbyśmy chodzili w obcasach, co znacznie obniży komfort i wygodę, a co za tym idzie pewność siebie na murawie. W oczywisty sposób spadnie też możliwość odpowiedniego kontrolowania piłki. Last but not least - gra w lankach na sztucznej murawie to dosłownie proszenie się o kontuzję. Tego typu buty nie zapewnią odpowiedniej amortyzacji i prawidłowego rozłożenia ciężaru ciała, co może mieć fatalne skutki dla stawów - szczególnie kolanowych. Podobnie rzecz ma się w przypadku butów z podeszwą SG. Kilka bardzo długich kołków nie zapewni odpowiedniej przyczepności i w sposób jeszcze bardziej zauważalny obniży komfort gry na sztucznej murawie. Na szczęście śmiałków, którzy w tego typu obuwiu wybierają się na orlika jest bardzo niewielu.

Turfy i buty z podeszwą AG wykonywane są z materiałów bardzo wysokiej jakości, by w odpowiedni sposób wytrzymywać specyfikę gry na sztucznych nawierzchniach. Dynamiczne zwroty, nagłe zatrzymania czy zmiany kierunku biegu sprawiają, że buty narażone są na działanie wielu sił, które mogą osłabić konstrukcję. Na szczęście, turfy to jedne z najsolidniejszych butów w piłkarskim świecie, a materiały używane do ich produkcji są gwarancją wytrzymałości i długowieczności. Bez dwóch zdań turfy i/lub korki z podeszwą AG powinny znaleźć się w szafie każdego piłkarza, niezależnie od poziomu rozgrywkowego na jakim występuje. W czasach, gdy treningi i mecze odbywają się w bardzo dużej mierze na boiskach ze sztuczną nawierzchnią brak tego typu obuwia jest nie tylko przejawem niepoważnego podchodzenia do swojego zawodu czy hobby, ale także narażaniem się na poważne urazy, które mogą wykluczyć z gry na bardzo, bardzo długi czas. Warto zatem zastanowić się, jakiej marki turfy lub korki z podeszwą AG warto wybrać.

Turfy Adidas - niemiecka firma nie zapomina o piłkarzach, którzy rozgrywają swoje mecze na sztucznych murawach. Turfy oraz korki z podeszwą AG od wielu lat na stałe goszczą w portfolio marki adidas i są jednym z jej najważniejszych punktów. Design tego typu butów wygląda dokładnie tak samo, jak obuwie przeznaczone do gry na naturalnej trawie, więc zawodnicy, którym zależy na identyfikowaniu się z gwiazdami światowego futbolu nie będą zawiedzeni. Turfy adidas to także całe mnóstwo nowoczesnych technologii, które pozwalają osiągać doskonałe wyniki na murawie. Do najczęściej wybieranych modeli należą turfy Adidas Predator, ale to nie może dziwić - buty z tej linii od dekad są perłą w koronie nimieckiego brandu!

Turfy Nike - Nike nie pozostał w tyle i również przygotował niezwykle bogatą ofertę dla wszystkich entuzjastów gry na sztucznej nawierzchni. Turfy amerykańskiej marki cieszą się niesłabnącą popularnością. Awangardowy design butów ze swooshem przyciąga wzrok najmłodszych piłkarzy, których - mówiąc kolokwialnie - kręci możliwości gry w obuwiu słynnego brandu. Design to jednak nie wszystko - turfy i korki AG Nike to także ogromne skupisko nowoczesnych technologii, które sprawiają, że gra jest czystą przyjemnością! Szczególnie popularne są Turfy Nike Mercurial, które są swego rodzaju symbole szybkiej i dynamicznej gry od lat promowanej przez tę firmę.

Turfy Puma - Puma przeżywa ostatnio swoisty renesans, a buty tego brandu cieszą się coraz większą popularnością. Niemała w tym zasługa nowego ambasadora firmy - Neymara - którego twarz reklamuje słynną niemiecką markę. Trzeba jednak oddać cesarzowi, co cesarskie - wszystkie buty piłkarskie Puma to gwarancja najwyższej jakości, której nie sposób ignorować. Niemiecka marka coraz odważniej rozpycha się na europejskich salonach i zdobywa uznanie wśród piłkarzy na całym świecie!

Turfy Joma - Hiszpanie oferują model Aguila, który zadowoli każdego, komu zależy na rekreacyjnej grze w wysokiej jakości obuwiu za niewielkie pieniądze. Buty Jomy są wykonane z praktycznych materiałów syntetycznych o wysokiej jakości i wytrzymałości, ułatwiających czyszczenie i konserwację.

Turfy Mizuno - Buty od Japończyków to raj dla techników, nie dziwi, że są one tak popularne nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale też w Brazylii. Nowoczesne projekty sprawiają, że turfy przypadną do gustu zarówno graczom początkującym, na starcie przygody z piłką, jak i zawodnikom bardziej doświadczonym, którym zależy na dobrej kontroli nad piłką.

Pamiętajcie, że wybierając się na orlika - niezależnie czy robicie to kilka razy w tygodniu, czy też raz na jakiś czas - powinniście się zaopatrzyć w turfy bądź korki z podeszwą AG. Stosowanie odpowiedniego obuwia to nie tylko gwarancja komfortu, ale także najlepszy sposób na to, by zadbać o swoje zdrowie i nie narażać stawów na nadmierną eksploatację, co w przypadku gry w niewłaściwym obuwiu może mieć opłakane skutki.