Turfy Nike (Buty na orlik)

Turfy Nike, to buty piłkarskie przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych np. orlikach. Posiadają one podeszwę z króciutkimi gumowymi koreczkami. Zapewnia ona wysoki komfort gry oraz dobrą przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą. Ten rodzaj butów piłkarskich doskonale sprawdza się również na zmrożonym podłożu.

W naszym sklepie znajdziesz popularne dla wielu „żwirówki”, które przydadzą się zarówno osobom uprawiającym piłkę nożną rekreacyjnie, raz na jakiś czas, amatorom, którzy grają na orlikach kilka razy w tygodniu ze znajomymi, jak i profesjonalistom, którzy na sztucznej trawie spędzają dużo więcej czasu, grając np. w różnego rodzaju ligach. Turfy Nike w sklepie R-GOL są staranie wyselekcjonowane i spełnią nawet najwyżej postawione oczekiwania.

Jakie Turfy Nike kupić?


Z wyborem korków jest jak z wyborem samochodu - jednym podobają się sportowe auta, drudzy wolą limuzyny, jednym odpowiada manualna skrzynia biegów, inni nie wyobrażają sobie jazdy bez automatu. Dla jednych auto musi być czarne, dla drugich wręcz przeciwnie.

Są jednak rzeczy, które dla wszystkich będą mieć znaczenie - spalanie, trwałość i jakość. Podobnie jest z korkami. Czy są kolorowe, czy czarne, czy mają podeszwę AG, czy SG - muszą być dobrej jakości i idealnie dopasowane. Poniżej najbardziej istotne rzeczy, na które najbardziej warto zwrócić uwagę.

- z dobrą przyczepnością – często boiska ze sztuczną trawą nie są pełnowymiarowe, a intensywność gry jest większa, co wymusza częste i szybkie zmiany kierunku biegu, warto zadbać, aby przebiegały one w sposób niezakłócony
- zapewniające dobrą kontrolę nad piłką - część trufów posiada dodatkowe wzmocnienie czubka buta; piłkę często kopie się szpicem, a takie rozwiązanie wyraźnie to ułatwia. Należy również pamiętać że na orliki przeznaczone są specjalistyczne piłki na sztuczną trawę w różnych rozmiarach i o różnym poziomie zaawansowania. Piłki na sztuczne trawy są robione z dużo bardziej trwałych materiałów, aby być odpornym na różnego rodzaju otarcia, uderzenia np. o płot. Piłki szyte posiadają natomiast bardziej wytrzymałe szwy.
- z wygodną podeszwą – buty profesjonalne posiadają podeszwy na specjalistycznych piankach np. Lunarlon, co zwiększa jeszcze bardziej wygodę i komfort gry. Tonowatorski system amortyzacji Technologia ta wykorzystuje miękką i sprężystą piankę. Można ją znaleźć w podeszwach wielu modeli butów Nike, w których odpowiada za redukcję i pochłanianie energii uderzeń. Jej wyjątkowa konstrukcja składa się z nośnej pianki Phylon o dużej gęstości, która otacza lekki piankowy rdzeń. Takie połączenie materiałów zapewnia stabilność, wsparcie i miękkość.
- z odpowiednią cholewką – klienci dzielą się na tych, którzy mają wąskie lub szerokie podbicie stopy i tak samo dzielą się turfy Nike, posiadające różne kopyto szewskie np. wąskie, średnie, szerokie.

W butach piłkarskich Nike na sztuczną trawę można zauważyć poszczególne linie/silo, każde z nich charakteryzują się następującymi cechami:

Buty Piłkarskie Nike Tiempo: skórzana cholewka przeznaczona na średnie lub szerokie kopyto szewskie. Turfy Nike Tiempo dzielą się na półprofesjonalne amatorskie i rekreacyjne. Profesjonalne nazywają się Tiempo PRO. Amatorskie Tiempo ACADEMY, a rekreacyjne tiempo CLUB. Różnica pomiędzy wymienionymi nazwami znajdziemy oczywiście w cenie, ze względu na jakość materiału, jakość podeszwy oraz zawarte w nich technologie. Model PRO wykonany jest z najwyższej jakości miękkiej skóry, która idealnie dopasowuję się do stopy. Miękka skóra w przedniej części buta ma wytłaczaną teksturę w kształcie rombów, aby zapewnić naturalne czucie i kontrolę nad piłką. Podeszwa w tym modelu wzbogacona jest o piankę lunarlon, która zapewnia lepszą wygodę i amortyzację. Model Academy wykonany został, ze skóry naturalnej, a model Club przeznaczony do rekreacyjnego grania z materiału syntetycznego. Z linii tej korzystają najczęściej zawodnicy defensywni (obrońcy i bramkarze).
Buty Piłkarskie Nike Phantom: syntetyczna cholewka przeznaczona na wąskie lub średnie kopyto szewskie. Stawia na nią między innymi Robert Lewandowski. Można ją zauważyć na nogach napastników, a także kreatywnych, rozgrywających pomocników. Linia phatnom, podobnie, jak tiempo dzieli się na obuwie piłkarskie półprofesjonalne, amatorskie oraz rekreacyjne. Dodatkowo w tej linii występują dwa rodzaje butów – z dłuższą cholewką, czyli tak zwaną skarpetką (nazwa Phantom Vision) oraz tradycyjna cholewka (Phantom Venom).
Phantom Vision PRO: półprofesjonalne buty piłkarskie wykonane z materiału syntetycznego oraz tkaniny. Posiadają wyprofilowaną, wygodną wkładkę. Cholewka wzbogacona jest o powłokę Hyperscreen, która zwiększa precyzję gry. System ukrytych wiązań Ghost Lace zapewnia indywidualne dopasowanie, nie wpływając na precyzję i kontrolę nad piłką. Kołnierz wokół kostki gwarantuje świetne dopasowanie i komfort, a podeszwa React zapewnia idealną amortyzację i komfort użytkowania. Phantom Vision ACADEMY, to turfy dla zawodników grających amatorsko. Model ten wykonany jest na wzór modelu Vision PRO, użyto jednak w nim nieco tańszych materiałów, zamienników.
Phantom Venom PRO: posiadają powłokę Hyperscreen oraz Zoom Air w pięcie, co pozwala na dynamiczną amortyzację. Elastyczny język dopasowuje się do stopy. Wyżej wymienionych technologii nie posiada już model amatorski Venom Academy oraz rekreacyjny Venom Club.
Buty Piłkarskie Nike Mercurial: syntetyczna cholewka przeznaczona na wąskie kopyto szewskie. Z tych butów najczęściej korzystają zawodnicy bardzo szybcy, grający przeważnie na boku pomocy. Linia Mercurial podzielić można na buty ze skarpetką o nazwie Mercurial Superfly oraz na buty bez skarpetki Mercurial Vapor.
Nike Superfly Academy wykonane z materiału syntetycznego i tkaniny. Miękki materiał syntetyczny cholewki jest teksturowany od pięty do palców, aby zapewnić dotyk niezbędny do kreatywności przy dużych prędkościach.
Kompresyjny kołnierz poprawia dopasowanie wokół kostki. W butach zastosowano symetryczny układ sznurowania. Linię Mercurial wybierają największe gwiazdy światowego futbolu, takie jak Cristiano Ronaldo (Portugalia, Juventus Turyn) oraz Kylian Mbappe (Francja, Paris Saint Germain).
Nike Vapor PRO TF: Powłoka buta wykonana jest w technologii NIKESKIN, co zwiększa trwałość, zapewniając jednocześnie elastyczność. Dodatkowo buty wyposażone są w specjalnie wyprofilowane wkładki, o kształcie odzwierciadlającym anatomiczną linię stopy z niskim profilem oraz perforacjami pełniącymi jednocześnie funkcje amortyzującą. Vapor ACADEMY TF przeznaczone są dla amatorów, których grają/trenują kilka razy w tygodniu natomiast VAPOR CLUB dla osób uprawiających piłkę nożną rekreacyjnie, np. raz na tydzień, czy na dwa tygodnie.Warto przy tym pamiętać, żeby unikać stosowania żwirówek na innych nawierzchniach. Nie jest to niemożliwe, jednak eksploatowanie ich na innej nawierzchni niż zalecana grozi uszkodzeniem obuwia oraz utratą gwarancji). Trzeba również pamiętać o tym, żeby na orliki nie wchodzić w lankach, gdyż granulat dostający się do buta rozpycha cholewkę, co powoduje jej częste rozklejenia, halówkach (brak stabilności, możliwość szybkiej kontuzji) oraz wkrętach, te przeznaczone są na grząskie i naturalnie boiska.
Natomiast oprócz podeszwy turfowej na boiskach ze sztuczną trawą można używać jeszcze butów z podeszwą MG (Multi Ground). Została ona stworzona z myślą o najmłodszych piłkarzach, którzy trenują i rozgrywają mecze na różnych nawierzchniach. Buty z podeszwą MG idealnie sprawdzą się zarówno na naturalnej murawie jak i sztucznych boiskach. Na podeszwie znajdują się kołki różnych długości oraz różnych kształtów.
Kolejną podeszwą przeznaczoną na orliki jest podeszwa AG lub AG-PRO
Buty wyposażone w płytkę do gry na sztucznej trawie (AG) zostały zaprojektowane tak, aby być mniej podatne na dodatkowe ścieranie spowodowane graniem na trawie syntetycznej. Zwykle płytka wyposażona jest w bardziej liczne i gęściej skupione kołki. Wysokość kołków różni się, aby zapewniać lepszą przyczepność. Często też kołki są drążone w płytce, aby zmniejszyć masę buta i zwiększyć amortyzację.