Siatki na bramkę

Każdy uwielbia słuchać dźwięk piłki wpadającej do bramki przeciwnika. Tego dźwięku nie byłoby bez siatki, która w piłce nożnej pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych XIX w. i na stałe zagościła w piłkarskim świecie. Tak oczywisty element wyposażenia boiska jest często zapominany, ale to właśnie siatki na bramkę ułatwiły rozgrywkę, zapewniają oglądających, że padł gol oraz podkreślają siłę uderzenia zawodnika. Podstawowym zadaniem siatki jest pochwycenie i zatrzymanie siatki w bramce. Bez wątpienia najważniejszą cechą jaką musi charakteryzować się siatka na bramkę jest wytrzymałość, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na długotrwałe, trudne warunki atmosferyczne. Siatki do bramek piłkarskich zbudowane są z trwałych i odpornych na ścieranie materiałów syntetycznych, najczęściej z polietylenu oraz polipropylenu. Za wytrzymałością stoi też elastyczność. Siatka na bramkę nie może być zbyt sztywna – powinna hamować uderzenia, lecz ich nie odbijać. Te wszystkie aspekty sprawiają, że wybór siatki na bramkę może być dość skomplikowany, lecz na rynku znajdziemy sporo opcji, zaczynając od zwykłych modeli treningowych, a kończąc na wersjach profesjonalnych, które widujemy na boiskach najlepszych lig piłkarskich świata.


Jakie istnieją rodzaje siatek do bramek piłkarskich?

Podstawowymi kategoriami są dwa rodzaje siatek. Pierwszy rodzaj to siatki bezwęzłowe, tkane, w których poszczególne oczka są ze sobą złączone gładko. Jest to rozwiązanie najczęściej używane w profesjonalnych, ligowych bramkach ze względu na wysoką wytrzymałość. Drugi rodzaj to siatki węzłowe, które na łączeniach mają węzły, trzymające siatkę w całości. Nie jest to najmocniejsze łączenie i oznacza to, że siatki węzłowe skierowane są do młodszych zawodników, dlatego idealne będą do użytku w bramkach treningowych. Do tego wszystkiego dochodzi wybór materiału użytego w siatce i jak już wyżej było wspomniane – najlepiej aby był to polietylen lub polipropylen, które to związki cechują się niezwykle dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jak i pogodę.

Jaką siatkę na bramkę wybrać?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar. Standardowa bramka do gry w piłkę nożną ma wymiary 7,5 x 2,5m i siatki dostosowane na taki rozmiar powinniśmy szukać, jeżeli chcemy grać według oficjalnych zasad. W przypadku mniejszych, treningowych bramek wymiary zmniejszają się do 5 x 2m. Następnie dochodzimy do wyboru splotu oczek. Jak wcześniej zostało już wspomniane, siatki bezwęzłowe są zazwyczaj lepszym wyborem do bramek klasycznych, co nie oznacza, że węzłowe nie będą się do nich nadawać. Do wyboru zostają jeszcze takie elementy jak kształt samych oczek, ich wielkość, grubość żyłki lub materiału, z którego zbudowane są siatki na bramkę oraz kolor samej siatki. Tutaj jednak jest pełna dowolność, a konkretne zmienne będą definiować cenę.


Jak odpowiednio założyć siatkę na bramkę?

Przy montażu siatki do bramek piłkarskich bardzo ważne jest odpowiednie napięcie. Za luźno założona siatka może nie spełniać swojej roli, zaś za mocno napięta może zachowywać się jak rebounder, który będzie odbijał piłki. W przypadku bramek piłkarskich należy zastosować naciąg dolnej krawędzi bramki, który mocowany jest bezpośrednio do podłoża. Siatki nie należy mocować bezpośrednio do słupków i poprzeczki. Do montażu służy jej szkielet, wewnętrzna strona bramki posiadająca haczyki lub zaczepy. Zaczepy są wymiennymi elementami, które można dokupić, zaś haczyki wbudowane są na stałe w tylne części poprzeczki i słupków. Siatka powinna zostać też równomiernie rozłożona. Konkretne wymiary powodują, że trudno założyć siatkę źle, jednak często zdarza się sytuacja, w której jedna strona bramki ma delikatnie inny poziom napięcia, niż druga.

Należy pamiętać, że siatki na bramki używane są na zewnątrz, a co za tym idzie muszą być gotowe na najcięższe warunki jakie zgotują jej gracze oraz sama pogoda. Siatki do bramek piłkarskich cechują się bardzo niską nasiąkliwością, dzięki czemu nawet niekorzystne warunki pogodowe nie wpływają na efektywność siatki oraz jej wytrzymałość. Użyte materiały najwyższej jakości gwarantują bardzo dobrą elastyczność przy jednoczesnej odporności. Wysokie oraz niskie temperatury również nie są przeszkodą dla dobrej jakości, profesjonalnej siatki na bramkę. Oczywiście idealnym scenariuszem byłby ten, w którym siatkę ściąga się z bramki w momencie, kiedy się jej nie używa. Znacznie zwiększyłoby to jej żywotność. Jednak jest to technicznie prawie niemożliwe przy wysokiej częstotliwości treningowej i meczowej, dlatego dobrze jest zakupić siatki wysokiej jakości, które nie ulegną szybkiemu zużyciu. Co ciekawe, można znaleźć siatki na bramkę, których oczka zbudowane są w kształcie plastra miodu. Heksagonalny kształt może wpływać na rozkład siły dostarczonej przez piłkę.
Małe, dziecięce bramki zazwyczaj posiadają wbudowaną już w bramkę siatkę, dzięki czemu zawsze jest ona dobrze napięta, co powoduje idealne zatrzymanie się piłki w locie w momencie styku, nawet w przypadku najmocniejszych uderzeń.

Siatki do bramek piłkarskich zbudowane są z różnych materiałów, takich jak chociażby pleciona lub skręcona żyłka, zaś brzegi siatek na bramki są wzmacniane, ponieważ to właśnie te części absorbują najwięcej energii podczas uderzenia. Ogromne przeciążenia sprawiają, że siatki na bramki muszą posiadać bardzo mocne łączenia, zaś elementy, za które wiesza się siatkę powinny być odpowiednio grube. Aby grać w piłkę wystarczą dwie poprzeczki i piłka, lecz siatki na bramki są wymogiem w profesjonalnej piłce. To dzięki nim oglądać możemy piękne bramki w samo „okno” oraz bramkarzy, którzy po nieudanej interwencji muszą wyciągać z nich piłkę. Ciekawostką związaną z siatkami do bramek jest rytuał Gerarda Pique. Hiszpan ściąga bowiem siatki na bramkę po każdym wygranym finale klubowych oraz reprezentacyjnych rozgrywek. Oczywiście jest to świetna pamiątka, lecz nieoficjalne źródła donoszą, że Gerard Pique rozdaje pocięte kawałki siatki na bramki swoim znajomym.