Drabinki koordynacyjne

Współczesny piłkarz musi być nie tylko dobrym technikiem, ale też doskonałym atletą. Obecnie trenerzy na całym świecie zwracają uwagę na to, jak ważny w przygotowaniu do gry jest aspekt motoryczny. Jedna z jego najważniejszych części to koordynacja ruchowa, czyli fundamentalny element sprawności człowieka określający zdolność do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów znacznie różniących się od siebie. Bez dobrze rozwiniętej koordynacji, niemal niemożliwe jest osiąganie dobrych wyników nie tylko w piłce nożnej, ale w ogóle jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej. Doskonałym narzędziem do treningu tego aspektu motoryki jest drabinka koordynacyjna. Piłkarska drabinka koordynacyjna (bo tak nazywają je nawet trenerzy innych dyscyplin, ze względu na ich popularność w świecie futbolu) to bardzo lekkie, składane, więc co za tym idzie łatwe w przechowaniu narzędzie, dzięki któremu każdy, kto chce poprawić swoją szybkość, zwinność oraz moc, jest w stanie to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, gdyż istnieją również modele do treningu wewnątrz. Ten przyrząd można bardzo łatwo wykorzystać zarówno do rozgrzewki jak i głównej części treningu, a korzystać mogą z niego nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy. W naszej ofercie znajdziemy drabinki takich firm jak Yakimasport, SKLZ, Pure 2 Improve czy Select. Są to marki zajmujące się głównie dostarczaniem sprzętu do wszechstronnego rozwoju fizycznego w różnych dyscyplinach, więc można być całkowicie spokojnym o jakość oraz trwałość ich produktów.  Drabinki koordynacyjne dla piłkarzy różnią się od siebie kształtem (prosta, w kształcie litery “J”, dowolnie układana), długością (ilość szczebli), wysokością szczebli (płaska, podwyższana), kształtem szczebli (prostokąt, czworokąt, hexagon), szerokością (1D, 3D) oraz przeznaczeniem (indoor, outdoor). Poniżej szeroka oferta drabinek koordynacyjnych, które można dostać w sklepie R-GOL z podziałem na producentów oraz rodzaje drabinek:

Yakimasport:

 • Drabinka Pro, czyli standardowa wersja z poziomymi, prostokątnymi szczeblami. Występuje w różnych długościach: 8m, 6m, 4m.
 • Drabinka podwyższana, w której istnieje możliwość ustawienia szczebli pionowo, co pozwala na wykorzystanie jej również jako płotków. Długości: 12 szczebli, 10 szczebli, 6 szczebli.
 • Drabinka bez blokady, co umożliwia nam dowolne ustawianie odległości poszczególnych szczebli od siebie. Długość: 6m.
 • Drabinka Indoor Pro, która dzięki użyciu przy jej produkcji odpornej gumy nie ślizga się po podłożu, co pozwala na trening na hali, lub nawet w domu. Długość: 6m.
 • Drabinka Criss Cross, którą jesteśmy w stanie uformować w dowolny kształt, co daje jeszcze więcej możliwości treningu. Składa się z 10 szczebli, każdy o długości 40cm.
 • Drabinka 3D, czyli właściwie 3 drabinki połączone w jedną, dzięki czemu mamy ogromną ilość ćwiczeń, które możemy wykonać przy jej pomocy. Długość: 6m.
 • Koła koordynacyjne Hexa Hoops, to zestaw sześciu płaskich sześciokątów o średnicy 49cm, które możemy ze sobą dowolnie łączyć, co pozwala na tworzenie najróżniejszych ścieżek koordynacyjnych.


Pure 2 Improve:

 • Drabinka Pro, czyli pozioma drabinka koordynacyjna z możliwością regulacji odległości pomiędzy szczeblami - długość 4,5m
 • Drabinka Heksagonalna jest to zestaw sześciu sześciokątów, które możemy ze sobą łączyć tworząc wiele konfiguracji.


Select:

 • Drabinka na halę, doskonale sprawdzająca się na płaskich halowych parkietach, dzięki użytych w niej antypoślizgowych gumach. Długość: 6m.


SKLZ:

 • Quick Ladder Pro 2.0, czyli płaska drabinka koordynacyjna udoskonalona przez projektantów w celu szybszego jej rozkładania i składania, co pozwala zaoszczędzić czas. Dzięki zastosowaniu w niej specjalnych łączeń, drabinkę tę można łączyć z innymi Quick Ladder Pro 2.0, zwiększając jej długość oraz szerokość. Długość: 3,1m.
 • Elevation Ladder, w której istnieje możliwość postawienia szczebli pionowo, dzięki temu może służyć również jako płotki. Długość: 2,1m.
 • Agility Trainer Pro jest to przyrząd składający się z dziesięciu czworokątów, który możemy uformować w kształt litery “J”, co pomaga rozwijać pracę nóg przy zmianach kierunku.


Czym warto się kierować przy wyborze dla siebie odpowiedniej drabinki koordynacyjnej? Podstawowym kryterium jest to, czy będziemy jej używać wewnątrz (hala, dom) czy na zewnątrz (boisko, trawnik). Następnie musimy zastanowić się, jakie ćwiczenia będziemy na niej wykonywać - np. jeśli będą to głównie skippingi, wtedy warto rozważyć drabinki, które dają możliwość ustawienia szczebli pionowo, natomiast jeśli zależy nam na pracy nad zmianą kierunku biegu, wtedy warto zastanowić się nad drabinką, którą możemy ułożyć w kształt litery “J”. Kolejna ważna rzecz to wiek oraz wzrost osoby ćwiczącej - dla niższych i najmłodszych dobrym rozwiązaniem może być drabinka koordynacyjna z możliwością regulacji odległości szczebli, która ułatwi trening, a co za tym idzie, sprawi, że będzie on bardziej efektywny.  Jak widać wybór jest bardzo duży, więc nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie wersję, która sprosta jego wymaganiom oraz będzie dopasowana do jego możliwości.