Akcesoria sędziowskie

Piłka nożna bez sędziów nie byłaby tą samą dyscypliną sportu. W końcu o jej “kształcie” decydują przepisy gry, na których straży stoją właśnie sędziowie. To oni czuwają nad tym, aby zawodnicy przestrzegali zasad gry, dbają o prawidłowy przebieg spotkań, kontrolują czas, liczą i przyznają zdobyte bramki, sygnalizują faule, przewinienia, błędy, spalone. Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę na boisku jest mnóstwo, a czasu na podjęcie decyzji mało, więc na arbitrach spoczywa wielka odpowiedzialność. W końcu nikt nie chce popełnić błędu, narażając się przy tym piłkarzom oraz kibicom, więc praca ta na pewno nie należy do łatwych. Na szczęście rynek jest bogaty w akcesoria dla sędziego piłkarskiego, które na pewno są w stanie tę pracę ułatwić, a zdecydowaną większość z nich znajdziesz w sklepie R-GOL.com.

Gwizdki - jeśli chodzi o akcesoria sędziowskie, jest to na pewno podstawowy i obowiązkowy element wyposażenia każdego arbitra. Obok kartek, to pewnie rzecz, z którą sędziego kojarzymy najbardziej. Pozwala wysyłać sygnały dźwiękowe, dzięki którym zawodnicy i obserwatorzy spotkania wiedzą, że coś wydarzyło się na boisku. Za pomocą gwizdka sygnalizuje się właściwie każdy stały fragment gry(z wyjątkiem autu), zmiany oraz oczywiście rozpoczęcie oraz zakończenie każdej z dwóch połów. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany, jaka jest jego głośność (wartość emitowanego dźwięku podana w decybelach) oraz czy jest wyposażony w uchwyt na palec i dobrać go do swoich preferencji tak, aby być słyszalnym w każdych warunkach pogodowych, zachowując przy tym jednocześnie wygodę użytkowania. Często producenci oferują gumowe osłonki ustnika, co jest bardzo przydatne w przypadku długiego trzymania gwizdka w ustach.
Kartki (żółta, czerwona) - drugi z atrybutów sędziego. System upominania zawodników kartkami wymyślił angielski sędzia Ken Aston, a po raz pierwszy został on wykorzystany w 1970 na Mistrzostwach Świata w Meksyku. Kartki pozwalają utrzymać na boisku porządek - upominać zawodników (a czasem też trenerów i członków sztabu), lub po prostu wyrzucać ich z boiska w przypadku nieodpowiedniego zachowania, brutalnych, niesportowych fauli, nieprzestrzegania zasad gry lub zasad fair play.
Portfele/zestawy - jeśli chodzi o akcesoria dla sędziego piłkarskiego jest to absolutny “must have”, ponieważ zawierają one wszystkie rzeczy niezbędne do prowadzenia meczu. W ich skład wchodzą arkusze do notowania (np. tego, który zawodnik otrzymał kartkę i jakiego koloru jest to kartka, w której minucie padły gole, jakie nastąpiły zmiany itp.), przyrząd do pisania, czasem nawet temperówka i gumka oraz moneta, która pozwala rozstrzygnąć jaki zespół rozpocznie grę. Do zestawu dołączone są także wspomniane już wyżej kartki.
Chorągiewki sędziowskie - z nimi najbardziej kojarzymy sędziów liniowych. Umożliwiają sygnalizację pozycji spalonej, rzutu rożnego a także pokazują, której drużynie należy się piłka. Przy wyborze chorągiewki warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału jest wykonana oraz jakiego jest koloru, tak aby była wytrzymała i widoczna w każdych warunkach pogodowych. Można też sprawdzić czy posiadają rączki zrobione ze specjalnego tworzywa, które ma zapobiegać ślizganiu się chorągiewki w dłoni.
Stopery - pozwalają kontrolować czas gry.
Ciśnieniomierze (analogowe lub cyfrowe) - pozwalają na sprawdzenie ciśnienia w piłkach (podawanego w jednostkach bar lub psi), co decyduje o tym, czy są one napompowane zgodnie ze standardami umożliwiającymi dopuszczenie ich do gry. Niektóre wyposażone są w odpowietrzniki, dzięki którym można spuścić powietrze i tym samym idealnie dopasować powietrze w piłce. Warto zwrócić uwagę na to, czy do zestawu dołączona jest igła.
Pompki - jeśli wyżej wspomniany ciśnieniomierz wykaże, że piłka jest niedopompowana, wtedy z pomocą przychodzi pompka. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy jest ręczna, nożna, czy może elektryczna i wybrać tę, która odpowiada naszym wymaganiom i możliwościom. Niektóre pompki posiadają wbudowane ciśnieniomierze.
Olej do wentyla - doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy z piłki powietrze ucieka właśnie przez wentyl. Olej prawidłowo nawilża wentyl i nie pozwala mu parcieć, dzięki temu nie wysycha i nie przepuszcza powietrza. Warto też zwilżyć nim wentyl przed napompowaniem piłki.
Igły do pompek - końcówka pompki, niezbędna do napompowania piłki lub do spuszczenia z niej powietrza.
Frotki na nadgarstki - każdy sędzia pokonuje podczas meczu kilka kilometrów, a jednym z jego najważniejszych narzędzi jest wzrok. Frotki wykonane z bawełny doskonale wchłaniają pot i nie pozwalają aby napływał on do oczu.

Piłkarskie akcesoria sędziowskie dziś są niezbędne dla każdego arbitra, a ich rynek stale się powiększa. Standardem są już bezprzewodowe systemy komunikacji, a w Anglii sędziowie korzystają z zegarków połączonych z systemem Goal Line. Wszystkie te akcesoria dla sędziego pomagają sygnalizować zawodnikom oraz obserwującym to, co aktualnie dzieje się na boisku, a co za tym idzie zdecydowanie ułatwiają prowadzenie meczu.