Piłki nożne adidas

Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, między innymi na takich imprezach używane są piłki adidas. Za świetną renomą stoją lata doświadczenia, ponieważ już w 1970 roku na Mistrzostwach Świata w Meksyku reprezentacje różnych krajów kopały słynną piłkę Adidas Telstar. To ona właśnie rozpoczęła modę na biało-czarne łaty. Z czasem piłki zaczęły się zmieniać, pojawiały się napisy i wzory, ale dopiero Mistrzostwa świata we Francji w 1998 roku były znaczącym krokiem w ewolucji mundialowej piłki. "Tricolores" była biało-niebieska, aby podkreślić to, w jakim kraju rozgrywana jest impreza. Od tamtych czasów minęło wiele lat, a sam wygląd oraz technologie używane w sprzęcie piłkarskim zmieniły się nie do poznania. Dla przykładu używana na Mundialu 2010 w RPA - Adidas Jabulani siała postrach wśród bramkarzy, ponieważ w locie była zupełnie nieprzewidywalna, co wykorzystywali napastnicy. Adidas musiał zmodyfikować swoje modele, aby sytuacja już się nie powtarzała. Pojawiło się również wiele odmian futbolu, które wymagają zupełnie innych piłek niż te, których używa się do grania na trawie naturalnej. Niemiecki producent tworzy piłki praktycznie na każdą nawierzchnie, jednocześnie dbając, aby każda z nich była jak najlepszej jakości.

Jeżeli chcielibyśmy znaleźć najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną piłkę dzisiejszych czasów to bez wątpienia byłaby to jedna z piłek przygotowanych na Ligę Mistrzów. Adidas co roku zaskakuje i tworzy wymyślne wzory futbolówek, które każdy zna za sprawą łat w kształcie gwiazd. Choć sam koncept nie zmienia się od dawna, to co sezon producent udoskonala swoje projekty i dlatego chociażby od 2020 roku gwiazdy nie są złączone bezpośrednio na końcówkach ramion, a delikatnie przed samym skrajem, aby zwiększyć wytrzymałość materiału.

Piłki nożne adidas – Rodzaje
Jak wyżej już było wspomniane - Adidas produkuje piłki na każdą nawierzchnię. W każdej kategorii znajdziemy różne modele oraz poziomy zaawansowania, które definiują jak często gramy.
Piłki na trawę naturalną - Klasyczne futbolówki. Możemy je zobaczyć na boiskach chociażby naszej rodzimej Ekstraklasy, gdzie obecnie używany jest najnowszy model – Adidas Uniforia. Charakterystyczną cechą piłek meczowych oraz treningowych tego rodzaju jest fakt, że nie są szyte tradycyjnie. Poszczególne panele, z których jest zbudowana piłka łączone są termicznie. Takie łączenie jest o wiele trwalsze oraz nie pozwala na dostanie się wilgoci pomiędzy poszczególne „łaty”.
Piłki na trawę sztuczną – obecnie dostępny jest jeden model firmy Adidas tworzony z myślą o trawie sztucznej, a mianowicie Adidas Team Artificial. Rekreacyjny model szyty tradycyjnie przygotowany na trudne warunki, które tworzy trawa sztuczna
Piłki halowe adidas – Adidas posiada w ofercie wiele piłek do futsalu, w tym serię Pro Sala. Piłki te odbijają się w charakterystyczny sposób, szybko opadają, aby zapewnić zawodnikowi lepszą kontrolę.
Piłki do Beach Soccer – Plażowa odmiana futbolu również wymaga swojej oddzielnej piłki. Adidas oferuje modele z serii Pro BCH, miękkie, o obniżonej wadze.
Piłki do Street Soccer – Niezwykle wytrzymałe, stworzone do gry w trudnych warunkach na ulicy. Odporne na ścieranie, a dzięki swojej chropowatej powłoce nadadzą się też do pierwszych prób we freestyle’u. Takim modelem jest np. Adidas Tango SKILLZ.

Należy pamiętać o wybraniu piłki na odpowiednią nawierzchnię. Każdą futbolówkę trzeba używać zgodnie z jej przeznaczeniem, inaczej stracimy gwarancję. Adidas dopasowuje inne materiały w zależności do tego, gdzie będzie używana piłka, dlatego chcąc przetestować najnowsze technologie należy stosować się do zaleceń.

Poziomy zaawansowania piłek Adidas:
OMB; Pro – Piłki meczowe. To nimi właśnie grają zawodowi piłkarze. Klejone termicznie, zbudowane z wielu warstw, aby zapewnić kontrolę i wytrzymałość. Przygotowane również na mokre warunki, przygotowane na regularna grę o dużej intensywności.
Modele treningowe – Top training, leauge, top replique itp.. Również klejone termicznie, jednak zbudowane z mniejszej ilości materiałów. Idealne na trening lub sporadyczne gry. Nie są tworzone z myślą o profesjonalnych rozgrywkach, ale na pewno zaspokoją potrzeby klientów, którzy regularnie grają.
Modele rekreacyjne – Top Capitano, club itp.. Szyte tradycyjnie, zbudowane z jednej warstwy materiału syntetycznego, który otula wewnętrzny balon. Nie są to modele gotowe na regularną grę, ale świetne do rekreacyjnego kopania.

Adidas nie zapomina też o najmłodszych, dlatego niektóre swoje modele treningowe produkuje również w wersjach o obniżonej wadze. Najlżejsza taka piłka waży 290g przy seniorskim rozmiarze, gdzie dla przykładu standardowo taka piłka waży około 440g. Istnieje kilka rozmiarów piłek. Największy, ale najpopularniejszy rozmiar oznaczany jest jako „5”. Przeznaczony jest dla seniorów. Mniejszy rozmiar to „4”. Piłkami o takiej wielkości grają juniorzy, mniej więcej do 12 roku życia. Kolejny rozmiar to „3” dla maluchów, które rozpoczynają przygodę z piłką. Najmniejszy rozmiar to „1”. Piłka ta zmieści się w dłoni dorosłego człowieka i idealnie nadaje się dla najmłodszych.

W ofercie znaleźć można również modele, które bezpośrednio nawiązują do przeszłości i wyglądem przypominają kultowe edycje, takie jak chociażby Adidas Tango Rosario z Mistrzostw Świata w 1978 roku. Piłki Adidas zyskały już miano legendarnych, co potwierdzają gracze na całym świecie. Najnowocześniejsze technologie oraz materiały najwyższej jakości zapewniają nie tylko niesamowite odczucia podczas użytkowania , ale również pewność co do wytrzymałości. Najważniejszy atrybut piłkarza w dzisiejszych czasach przeszedł ogromną drogę od skórzanej kuli, aż po szczyt techniki. Inżynierowie Adidasa z roku na rok ukazują coraz lepsze rozwiązania, z których korzystają profesjonalne ligi, ale również klienci, którzy mogą kopać dokładnie tą samą piłkę, którą uderza np. Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo. Choć wybór jest ogromny, wybierając piłkę Adidas zawsze ma się pewność co do tego, że była to słuszna decyzja.

Kategorie podobne: Piłka Nike FLIGHT.