Ochraniacze piłkarskie

Piłka nożna jest kontaktowym sportem, co oznacza, że dodatkowa ochrona jest bardzo potrzebna. Ochraniacze piłkarskie są tym elementem ekwipunku, bez którego ciężko byłoby się obejść, a niektóre są nawet wymagane. Najpopularniejszym i właśnie obowiązkowym rodzajem ochraniaczy dla piłkarzy są ochraniacze na piszczele. Ich zadaniem jest ukrycie kości piszczelowej, która naturalnie jest odsłonięta. Miejsce to jest wyjątkowo wrażliwe, a dodatkowo ewentualne uderzenia mogą prowadzić do poważnych kontuzji.

Jakie istnieją rodzaje ochraniaczy piłkarskich na piszczele?
Najlepiej znanym oraz powszechnie używanym typem są tzw. „deski”. Nie znajdziemy tu rzepów, lecz siatkę, którą najpierw należy założyć na nogę, a następnie wsunąć w nią ochraniacz. Deska blokuje się na wysokości piszczela i przylega do nogi. Rozwiązanie to używane jest w profesjonalnej piłce z uwagi na wygodę oraz niską wagę kompletu. Idealnym przykładem takich ochraniaczy dla piłkarzy są Nike Mercurial Lite. Lekka, syntetyczna deska zbudowana jest z dwóch warstw, gdzie pierwsza, która przylega do skóry jest odpowiednio kształtowana, aby zapewnić wentylacje, zaś druga warstwa, która chroni zawodnika stworzona jest z mocnego, profilowanego materiału. Oczywiście znajdziemy też różne odmiany tego modelu, jak np. Nike Mercurial Flylite. Ta wersja charakteryzuje się znacznie mniejszą wagą od poprzednika, a zewnętrzna powłoka jest elastyczna, przez co lepiej dopasowuje się do kształtu nogi. Istnieją też edycje z technologią Superlock. Ochraniacze piłkarskie wyposażone w tą technologię posiadają gumowe wypustki. Dzięki nim ochraniacze haczą się w siatce, dzięki czemu trzymają się na swoim miejscu nawet podczas szybkich ruchów. Należy wspomnieć też o najwyższym modelu ochraniaczy dostępnych w ofercie Nike, czyli Protega Carbonite – najlżejsze i najmocniejsze ochraniacze piłkarskie, zbudowane z włókna węglowego zapewniają najlepsze dopasowanie oraz nieporównywalną z innymi wersjami wytrzymałość. Lecz nie tylko producent ze Stanów Zjednoczonych tworzy popularne deski. Niemiecki Adidas również produkuje swoje modele. Ochraniacze dla piłkarzy Adidas mają jednak inną budowę siatek, w których osadzają się deski, bowiem zbudowane są z jednolitego materiału, a nie z siatki, tak jak w przypadku Nike.

Drugim typem ochraniaczy są modele z zapięciami. W zamian za siatki otrzymujemy opaski na rzepy, które są bezpośrednio połączone z ochraniaczem, bądź dodawane są osobno. Rozwiązanie to używane jest najczęściej w amatorskich, rekreacyjnych modelach. Wadą takich modeli są opaski, które często odstają, przez co spada komfort użytkowania. Przykładem może być tutaj Puma FTBNXT Team, posiadająca połączone z ochraniaczem rzepy. Znaleźć można również ochraniacze z dodatkową ochroną na kostkę. Pod śródstopiem przechodzi gumowa opaska, o którą zaczepiona jest dodatkowa wyściółka przylegająca do kostki. Ochraniacze te są dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci oraz dla osób po urazach stawu skokowego. Modele ochraniaczy posiadające taką dodatkową ochronę znajdziemy chociażby w ofercie Adidas w modelach X oraz Predator. Trzecią odmianą są ochraniacze piłkarskie wbudowane w siatkę. Niezwykle wygodne rozwiązanie, które uświadczymy w świetnych, profesjonalnych ochraniaczach G-FORM, które charakteryzują się niezwykle wysoką amortyzacją. Nie ma tu opasek, rzepów lub siatek, które mogą się zagubić. Marka G-FORM znana jest również z ochraniaczy na całe ciało. Bardzo dużą zaletą takich ochraniaczy jest miękki materiał, który ma znacznie lepszą amortyzację, a co za tym idzie – może przyjąć znacznie większe uderzenia.

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort piłkarze bardzo często korzystają z taśm, czyli z tzw. Tape’ów. Jednorazowe taśmy, które dostępne są w różnych kolorach owija się dookoła założonych już ochraniaczy piłkarskich, aby zapewnić sobie idealne dopasowanie. Dostępne są też wielorazowe modele na rzepy, również dostępne w wielu kolorach. Należy pamiętać, że ochraniacze piłkarskie powinny być w tym samym kolorze co getry meczowe. W innym przypadku mogą kontrastować ze strojem.

Jakie dostępne są inne ochraniacze dla piłkarzy?
Ochraniacze piłkarskie to nie tylko modele na piszczele. Istnieją też ochraniacze na kolana, które przydają się podczas gry na halowych boiskach, w szczególności bramkarzom. Tego typu ochraniacze produkuje znana z rękawic bramkarskich firma Reusch. Ochraniacze te zostały wykonane z pianki PU, poliestrowo-gumowego ściągacza oraz nylonu, co daje gwarancję wygody, trwałości i odporności na ścieranie. Na zwiększenie komfortu wpływa także podwójna warstwa tłumiąca uderzenia. Znajdziemy też odpowiedniki na łokcie. Takie ochraniacze dla piłkarzy są świetne do futsalowych rozgrywek, ale nadadzą się też podczas uprawiania innych sportów.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?
Każda firma posiada swoją tabele rozmiarów. Ochraniacze dla piłkarzy dzielimy na juniorskie oraz seniorskie. Rozmiary są definiowane poprzez wzrost zawodnika. Najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie konkretnego modelu, ponieważ każda noga jest inna, a same ochraniacze bywają szerokie, bądź wąskie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości przymierzenia, można posłużyć się tabelą rozmiarów, która dostępna jest na stronie internetowej oraz na opakowaniach ochraniaczy. Należy pamiętać, że ochraniacze na piszczele nie mają za zadania zakrywać całej nogi, a tylko określony odcinek kości piszczelowej, który najbardziej jest narażony na kontakt z korkami przeciwnika. Źle dobrany rozmiar wpłynie na grę, a w przypadku za małego rozmiaru może wywołać odparzenia, zaś w przypadku za dużego może poruszać się w getrze. Należy pamiętać, że ochraniacze dla piłkarza są bardzo potrzebne, nie powinno się lekceważyć ich braku, co wiedzą trenerzy i sędziowie, którzy nie dopuszczają do gry zawodników bez ochraniaczy. Idealnie dobrany model powinien być nieodczuwalny na nodze podczas gry. Im mniejszą wagę będzie miał, tym większy komfort zapewni. Złym wyborem jest dobieranie za dużych ochraniaczy dzieciom. Powinno się wybrać rozmiar, który aktualnie jest najlepszy. Za duży ochraniacz może zmniejszyć komfort podczas gry.
Przy wyborze ochraniaczy piłkarskich przede wszystkim należy kierować się komfortem i wygodą. Oferta producentów jest na tyle duża, że bez problemu można znaleźć dobrej jakości ochraniacze dla piłkarzy, które przy okazji będą estetyczne. Podstawowa rola ochraniaczy to zapobieganie kontuzji, zatem wybranie idealnego modelu jest kluczowe dla rozwoju kariery. Nie powinno się też w żaden sposób modyfikować swojego modelu. Jeżeli dany rodzaj posiada wbudowane opaski na rzepy to pod żadnym pozorem nie powinniśmy się ich pozbywać ze względu na specyfikę oraz budowę ochraniaczy. Znaleźć można różne poziomy zaawansowania ochraniaczy, od rekreacyjnych, po profesjonalne. Im wyżej w hierarchii znajduje się dany model, tym większą pewność mamy, że zapewni wygodę oraz wytrzymałość. Syntetyczne materiały używane do budowy desek są mocne oraz nie podrażniają skóry, nawet podczas meczu w upalny dzień.