Rozmiar

Koszulki Juventus FC

Myśląc sobie Serie A myślisz sobie Juventus. Myśląc Juventus przed oczami pojawia Ci się klasyczny trykot w czarno-białe pionowe pasy. Jednak nie zawsze tak było. Ponad sto lat temu na przełomie XIX i XX wieku kiedy z inicjatywy uczniów liceum powstał klub zawodnicy występowali w różowych koszulkach, czarnych spodenkach i czarnych getrach. Kilka lat później, w 1903 roku drużyna zamówiła nowe koszulki u John Savage’a, handlarza materiałami a zarazem sędziego piłkarskiego, który zaproponował, że unowocześni dotychczasowe komplety. W Wielkiej Brytanii, skąd był zamawiane nowe stroje doszło do pomyłki. Koszulki miały stylem i kolorem nawiązywać do drużyny Nottingham Forest lecz przyszły podobne do drużyny Notts County czyli znane wszystkim do dziś koszulki w paski. Początkowo klub nie był z tego faktu zadowolony jednak gdy dwa lata po tym incydencie z koszulkami Juventus wygrał pierwsze trofeum – Mistrzostwo Włoch, postanowiono, że to dzięki nowym koszulkom i nowym barwom. Po jakimś czasie jedno z oficjalnych wydawnictw klubu określiło biel i czerń na koszulkach jako symbol prostoty, agresji i siły.

Na przestrzeni całej historii klubu wiele marek produkowało koszulki dla Juve jednak to chyba firma adidas może poszczycić się najciekawszymi koszulkami wyprodukowanymi dla Starej Damy. Niemiecka firma została sponsorem technicznym w sezonie 2015/16. W świetny sposób odświeżyła koszulki domowe zwężając klasyczne, pionowe paski, nawiązując stylem do lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Drugi komplet był w kolorze różowym, który nawiązywał do wyżej wspomnianego samego początku istnienia klubu. Wielu kibiców uważało ją za kontrowersyjną ale również wielu ją pokochało. Trzeci zestaw, w którym występowali zawodnicy ze stolicy Piemontu był nawiązaniem do klasy, wielkości i mistrzowskiej historii. Czarna koszulka ze złotymi detalami - znaczek adidasa, główny sponsor oraz reszta wstawek – nadawała wiele szyku i elegancji.

Adidas po debiutanckim sezonie jako producent kompletów dla Bianconerich sam sobie postawił wysoko poprzeczkę. Chcąc sprostać zadaniu postanowił, że złamie nieco schemat symetrycznych pasów tej samej szerokości i wprowadził cieńsze i grubsze pasy – jednak dalej w klasycznej czerni i bieli. Wyjazdowe koszulki były w kolorze niebieskim. Było to odniesienie do sezonu 95/96, w którym to Juve wygrało ligę mistrzów. Trzeci komplet – jak to się zaczęło ucierać w piłkarskim świecie – był pokazem kreatywności projektantów. Cała biała koszulka, z czarnymi paskami po bokach oraz motywem zebry na rękawkach był ciekawą i odważną alternatywą, jednak mimo to dalej nawiązywał do historii – klub posiadał niegdyś zebrę w herbie.

Sezon 2017/18 doszło do rewolucyjnej zmiany wizerunkowej klubu. Wielu fanów starej damy do dziś nie jest w stanie pogodzić się ze zmianą historycznego herbu Juve na nowy logotyp. Dla samego klubu ruch ten jednak był oczywisty. Minimalistyczne i natychmiast rozpoznawalne logo jakie od tej pory widnieje na wszystkich produktach i materiałach Juventusu. Mimo, że styl i forma nie są tym czego życzyliby sobie fani oraz z czym byli zżyci, to zawiera ono w sobie esencję Juve.

Kształt nowego loga to kształt tarczy Scudetto jako symbol zwycięstwa i tego że Juve co sezon o nie walczy, zawarta w tym również litera J nawiązująca do nazwy i jednocześnie odnosząca się kształtem i ułożeniem do klasycznych pasów. Wprowadzenie tego znaku towarowego sprawiło, że otworzyły się nowe drogi dla tego, co Juventus może nim firmować. Szczególnie istotna jest łatwość z jaką może być ono wykorzystane poza światem futbolu. Jest to, nie bójmy się tego tak nazwać, genialny ruch marketingowy.

Nowe logo pojawiło się na koszulkach, które swoim wyglądem nawiązywały do klasycznych trykotów z lat 40. i 80. Domowe posiadały łagodny, okrągły kołnierzyk z guzikami, natomiast wyjazdowa w była kolorze żółtym.

Sprowadzenie Cristiano Ronaldo do Juve w sezonie 18/19 nadało koszulkom tego klubu jeszcze większej popularności. Pierwszy komplet był w klasycznych barwach z trzema pasami z przodu, drugi był w nietypowym piaskowym kolorze zaś trzecia miała jaskrawe wstawki i ciemną bazę. Wszystkie dzięki stylistyce i ruchom transferowym cieszył się wielka popularnością jako odzież lifestylowa i streetwearowa.

W obecnym i niedawno zakończonym sezonie, który był przerwany oraz dogrywany klub z Turynu wraz z firmą adidas nadał domowej koszulce minimalistyczną formę. Była ona w połowie czarna i w połowie biała – przedzielona różowym paskiem. Był to odważny ruch ze względu na nietypowe przedstawienie klasycznej koncepcji i barw Juventusu. Wśród bardziej zatwardziałych kibiców wywołała ona zmieszanie jednak szerszej publice przypadła bardzo do gustu.

Po prześledzeniu całej drogi docieramy do miejsca gdzie niebawem zaczną się nowe rozgrywki a zawodnicy wybiegną w nowych kompletach na boisko. Widząc wszystkie projekty z ubiegłych lat jakie firma adidas stworzyła dla Starej Damy kibice na całym świecie już ostrzą sobie zęby. Nietuzinkowe projekty ale mimo wszystko genialnie nawiązujące do klasyki będą ozdobą dla świetnych meczów. Warto śledzić czym tym razem zaskoczy nas adidas.

Koszulki Juventusu, produkowane przez adidasa są świetnym przykładem jak sport wdarł się w strefę lifstylową, w strefę mody i strefę popkultury. Jednak nie jest to dziełem przypadku. Konsekwentna chęć poprawy koszulek nie tylko pod względem użyteczności i praktyczności sprawiła, że koszulki stały się po prostu ciekawe i atrakcyjne. Trzy trykoty produkowane co sezon, każdy posiadający indywidualne i niepowtarzalne cechy, dodatkowo cała linia ubrań w tych samych kolorach doprowadziły do tego, że każdy kibic ale również osoby niezwiązane z piłką nożną chętnie po takie ubrania sięgały. Zatem to nie jest już tylko sportowa koszulka klubowa ale również koszulka, którą można założyć na spotkanie czy do pracy. Jest to koszulka, która wyznacza trendy, która wyróżnia z tłumu i którą warto posiadać w swojej kolekcji.

Jeśli jednak nie jesteś fanem Juventusu albo ich obecnych strojów polecamy przejrzeć szeroką ofertę koszulek innych klubów. Nieszablonowe projekty przypadną każdemu do gustu!