Korki ze skarpetą

66 produktów

Korki ze skarpetą

Buty piłkarskie mają niezwykle bogatą historię. Klasyczne, skórzane buty górowały przez dekady i dopiero w latach dziewięćdziesiątych zaczęto produkować więcej modeli syntetycznych. Przez kilkanaście następnych lat producenci wprowadzali coraz to nowe technologie, jednak prawdziwa rewolucja w wyglądzie nadeszła w 2014 roku, kiedy to Nike zaprezentował dwa nowe modele, które jako pierwsze w historii posiadały „skarpetę”. Nowe Nike Mercurial Superfly oraz Nike Magista zapoczątkowały modę, która utrzymuje się do dziś, a każdy duży producent butów ma w swojej ofercie model z wysoką cholewką. Buty piłkarskie ze skarpetą stały się wyznacznikiem mody, za którą stoją najnowsze technologie.

Czym charakteryzują się korki piłkarskie ze skarpetą?

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy to wygląd. Charakterystyczna skarpeta powoduje wydłużenie cholewki, a co za tym idzie but zakrywa kostkę posiadacza. Lecz za tym nietypowym wyglądem kryje się też kilka praktycznych zastosowań. Pierwsze z nich to lepsze dopasowanie do stopy, a co za tym idzie – większa wygoda. W przypadku butów piłkarskich ze skarpetą nie uświadczymy języka, lecz jednolity materiał, który dokładnie okala nogę i dopasowuje się do kształtu podbicia. Drugi aspekt to lepsze czucie piłki. Korki piłkarskie ze skarpetą zbudowane są najczęściej z materiału na bazie przędzy, dzięki czemu powierzchnia kontaktu stopy z piłką jest bardziej jednolita. Dodatkową korzyścią może być fakt, że skarpeta zapobiega dostawaniu się czarnego granulatu z boisk sztucznych do środka butów, jednak należy pamiętać, aby razem w butami dobrać też odpowiednią podeszwę na trawę sztuczną. Mitem natomiast jest popularne stwierdzenie jakoby korki piłkarskie ze skarpetą chronią staw skokowy przed skręceniem. Skarpety są zbudowane w ten sposób, aby dobrze się dopasowały do stopy, jednak są zbyt rozciągliwe, aby mogły utwardzić kostkę. Należy też pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyciągać sznurówek z modeli, które je posiadają (z wyjątkiem butów Puma Future). Chodź skarpeta utrzymuje buta nawet bez wiązania, należy zadbać o dopasowanie, które zapewnia sznurówka. Zdecydowaną wadą jest fakt, że przez wysoką cholewkę, w przypadku butów ze skarpetą, utrudnione jest granie z ochraniaczami na piszczele z dodatkową ochroną na kostkę. Oznacza to, że jeżeli chcemy grać w modelu ze skarpetą, należy zaopatrzyć się w klasyczne „deski”, które nie będą wadzić o materiał buta.

Jakie znajdziemy modele butów piłkarskich ze skarpetą?

W kategorii butów ze skarpetą prym wiodą dwie marki – Nike i Adidas, chodź reszta producentów stara się za nimi nadążyć. Niemiecki producent ma w swojej ofercie dwa modele, w których znajdziemy opcje z wysoką cholewką– Adidas Nemeziz oraz Adidas Predator. Pierwszy zbudowany jest z charakterystycznego materiału przypominającego bandaż. Wersję ze skarpetą znajdziemy w modelach Nemeziz 19.3 oraz Nemeziz 19+. Drugi model, czyli Predator posiada nietypowe gumowe kolce na cholewce – Demonskin. Sytuacja powtarza się, ponieważ tutaj również skarpetę znajdziemy w modelach Predator 19.3 oraz Predator 19+. Adidas jako jeden z nielicznych producentów oferuje modele ze skarpetą bez sznurówek. Oznacza to, że buty takie stają się niczym „druga skóra”, ponieważ kontaktu z piłką nie zaburza język, bądź sznurówki. W Nike zaś również znajdziemy dwa modele korków piłkarskich ze skarpetą – Nike Mercurial Superfly oraz Nike Phantom Vision. Superfly jest następcą i kolejną generacją protoplasty rozwiązania ze skarpetą. Zbudowany jest z lekkiego materiału FlyKnit, który zapewnia niską wagę butów. Młodszy model Amerykańskiego producenta jest jednak wyjątkowy na tle innych wersji. Nike Phantom Vision posiada bowiem sznurówki ukryte pod pierwszą warstwą materiału, czego nie spotyka się na ten moment u innych marek. Dzięki temu eliminujemy problem odskakującej piłki oraz zapewniamy sobie dobrze dopasowane buty, jednocześnie nie martwiąc się w trakcie meczu o rozwiązane sznurówki.
Tempa nie zwalniają też inni producenci. Puma w swojej ofercie również posiada buty piłkarskie ze skarpetą, a są nimi Puma Future i Puma One. Chodź pierwszy wyróżnia się na tle innych modeli za sprawą systemu NetFit, czyli siatki, która zastąpiła otwory na sznurówki, to uwagę przykuwa model Puma One. Jest on bowiem zbudowany częściowo ze skóry, co nie jest często spotykane wśród butów ze skarpetą. Może być to idealne rozwiązanie dla osób mających szeroką stopę, ponieważ większość korków ze skarpetą ma dość wąską cholewkę. Korki piłkarskie ze skarpetą pojawiają się też w New Balance, lecz jest to tylko jeden model – New Balance Tekela. Buty te są odpowiedzią na zmieniające się trendy, a dość niedawno pojawiła się pierwsza w historii wersja bez sznurówek.

Do kogo są skierowane korki ze skarpetą?

Buty piłkarskie ze skarpetą nadają się dla dzieci oraz dorosłych. Wbrew powszechnej opinii, buty ze skarpetą nie zakładają się bardzo trudno, chodź oczywiście znajdziemy wyjątki, przy których nie obejdzie się bez łyżki do butów. Są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających perfekcyjnego dopasowania, którego nie zapewnią aż tak dobrze modele z klasycznym językiem. W większości przypadków modele ze skarpetą są modelami stosunkowo wąskimi. Nie powinno się też liczyć na to, że buty takie bardzo się rozejdą, ponieważ prawie wszystkie są tworzone z materiałów syntetycznych. Korki ze skarpetą są też perfekcyjne dla tych, którzy grają na trawie sztucznej, a to przez fakt stwierdzony wcześniej odnośnie problemu z wpadającymi do wnętrza buta granulkami. Należy jednak pamiętać, że wybór zależy od osobistych preferencji. Buty piłkarskie ze skarpetą to tylko opcja, zaś sama skarpeta nie daje ogromnych korzyści w porównaniu do klasycznych korków. Należy zwrócić też uwagę na charakterystyczny wygląd oraz futurystyczny design, który bez wątpienia jest plusem. W dzisiejszych czasach posiadanie kołnierza w swoich korkach jest normą. Coraz więcej piłkarzy dostrzega benefity gry ze skarpetą, zaś producenci najprawdopodobniej szybko nie odejdą od produkcji takich modeli.