Korki Nike Mercurial (Lanki)

29 produktów

Korki Nike Mercurial (Lanki)

Korki Nike Mercurial (Lanki) – Seria Mercurial jest już prawdziwą legendą w piłkarskim świecie. Korki Nike Mercurial zadebiutowały w 1998 roku i chodź od tamtego czasu zmieniło się wiele, to jedna rzecz pozostała niezmienna – Mercurial jest synonimem szybkości. Niezwykle lekkie, o charakterystycznym profilu, stworzone z myślą o szybkich, ofensywnych zawodnikach. Lanki Nike Mercurial istnieją w dwóch wersjach. Pierwsza z nich – Nike Mercurial Superfly to model ze skarpetą, zaś Nike Mercurial Vapor to odpowiednik z klasyczną cholewką bez charakterystycznego kołnierza.

Jakie istnieją rodzaje korków Nike Mercurial?

Tak jak w przypadku wszystkich butów piłkarskich, lanki Nike Mercurial możemy znaleźć z różnymi podeszwami oraz w różnych poziomach zaawansowania. Zacznijmy właśnie od poziomów. Pierwszy szczebel hierarchii zajmują Nike Mercurial z dopiskiem Club. Są to korki rekreacyjne, do sporadycznej gry o niskiej częstotliwości. Lanki z tego poziomu charakteryzują się użyciem podstawowych materiałów syntetycznych, przez co buty są delikatnie cięższe od wyższych modeli. Zauważyć tutaj też można klasyczną podeszwę, która odlana jest z jednego kawałku plastiku, zaś skarpeta w modelu Nike Mercurial Superfly Club jest zbudowana z jednolitego materiału. Lanki Nike Mercurial z tego poziomu są idealne dla osób, które nie trenują regularnie. Drugim szczeblem są korki z oznaczeniem Academy. Mercurial Superfly i Mercurial Vapor na tym poziomie wyposażone zostały już w podstawowe technologie, takie jak dzielona podeszwa, która wpływa na zwrotność oraz lepszej jakości materiały. Dzięki temu korki Nike Mercurial są bardziej trwałe i idealnie nadają się do trenowania kilka razy w tygodniu. Kolejnym poziomem są wersje Pro. Półprofesjonalne lanki Nike Mercurial cechują się użyciem znacznie lepszych materiałów na bazie tkanej przędzy, która lepiej dopasowuje się do stopy oraz zapewnia niższą wagę. Najwyżej w hierarchii plasują się wersje z dopiskiem Elite i oznaczają w pełni profesjonalne modele. 360-stopniowa konstrukcja Flyknit dokładnie otula stopę niczym druga skóra. Nowa przędza o wysokiej wytrzymałości i jednoczęściowa wyściółka odpowiadają za ścisłe, stabilne dopasowanie na boisku. Wykończenie All Conditions Control (ACC) zapewnia niezawodne czucie piłki zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Nowa, niezwykle cienka powłoka NIKESKIN pozwala na lepszy kontakt z piłką. Lekka płytka w przedniej części buta jest wyposażona w strefę Nike Aerotrak z wyjątkowo drobnymi nacięciami. Te wszystkie cechy sprawiają, że korki Nike Mercurial są jednymi z najczęściej wybieranych modeli.

Teraz można przejść do podeszwy, a konkretnie kilku jej rodzajów. Lanki Nike Mercurial znajdziemy w kilku wersjach, gdzie każda podeszwa będzie nadawała się na inną nawierzchnię. Pierwszą i najbardziej znaną podeszwą jest ta oznaczana symbolem FG (Firm Ground). Lanki Nike Mercurial z podeszwą FG są przeznaczone tylko i wyłącznie na trawę naturalną. Charakterystyczne, ostro zakończone kołki świetnie wbijają się w trawę i wpływają pozytywnie na przyspieszenie. Drugą wersją podeszwy jaką znajdziemy w lankach Nike Mercurial jest ta z dopiskiem AG (Artificial Ground). Jak sama nazwa wskazuje w korkach AG grać powinno się na sztucznej trawie. Zaokrąglone, niższe kołki pozwalają na większą zwrotność w sztucznej trawie, co odciąża stawy. Trzecim i ostatnim rodzajem podeszwy jest ta o oznaczeniu FG/MG. Uniwersalna wersja, którą używać można zarówno na naturalnej, jak i sztucznej trawie. Część kołków ma kształt zaczerpnięty z podeszwy FG, lecz te w kluczowych częściach mają lekko zaokrąglony kształt. Ostatni typ podeszwy znajdziemy tylko w modelach Club i Academy, czyli w rekreacyjnych i amatorskich lankach Nike Mercurial.

Nie można ignorować oznaczeń jakie znajdziemy na pudełkach. Każda podeszwa stworzona jest z myślą o konkretnym rodzaju trawy i pod żadnym pozorem nie powinno się używać butów niezgodnie z przeznaczeniem. W momencie nieprawidłowego użytkowania lanek po pierwsze tracimy dwuletnią gwarancję, zaś po drugie ryzykujemy swoje zdrowie. Kontuzje spowodowane użytkowaniem korków na złej nawierzchni najczęściej dotyczą stawów.

Korki Nike Mercurial to najlżejsze lanki w ofercie producenta z USA. Dlatego często wybierają je zawodnicy, którzy bazują swoją grę na szybkości i zwinności. Są też jednym z najwęższych modeli dostępnych na rynku. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań częściej wybierają model Nike Mercurial Vapor ze względu na standardowy wygląd. Modele Club i Academy posiadają klasyczny język, z którego niektórzy nie chcą rezygnować. Brak skarpety przydaje się chociażby w momencie noszenia stabilizatora na staw skokowy. Z kolei Nike Mercurial Superfly, cechujący się wydłużoną cholewką preferowany jest przez osoby grające na sztucznej trawie, w której znajdują się charakterystyczne „czarne kropki”. Skarpeta zapobiega wpadaniu kulek do buta. Należy oczywiście jednak pamiętać o posiadaniu odpowiedniej podeszwy, ponieważ nie wszystkie Nike Superfly nadawać się będą na trawę sztuczną. Mitem jest to, że kołnierz usztywnia staw. Materiał jest zbyt miękki, aby zapewniał stabilizacje, dlatego nie można kierować się tym przy wyborze butów np. po kontuzji.

Lanki Nike Mercurial mają już bardzo długą historię, a obecne w ofercie Nike Mercuriale są już trzynastą generacją modelu Vapor oraz siódmą modelu Superfly. Oznacza to, że znane już wcześniej rozwiązania zostały znacznie udoskonalone, a sam materiał, z którego zbudowane są korki Nike Mercurial jest wytrzymały, lecz jednocześnie lżejszy i delikatniejszy od poprzednich generacji. W lankach Mercurial grają takie gwiazdy jak Kylian Mbappé, czyli ikona szybkości oraz sam Cristiano Ronaldo, który jest już twarzą linii od wielu lat. Znaleźć można wiele kolorystyk i kolekcji tworzonych od podstaw tylko dla sławnego Portugalczyka. Na szczęście każdy może cieszyć się korzyściami jakie niosą za sobą korki Nike Mercurial, zaś kolejne generacje znanych już modeli z roku na rok będą zaskakiwać innowacjami i niską wagą.