Rozmiar

Przeznaczenie

adidas X

Adidas X – buty piłkarskie stworzone z myślą o szybkości i zwinności.
Linia zadebiutowała w 2015 roku razem z serią Adidas Ace oraz Adidas Messi, zastępując kultowe Adidas F50. Od tego czasu buty te bardzo się zmieniły, lecz zachowały swój charakter. Niezwykle lekkie, często wybierane przez szybkich, ofensywnych graczy, takich jak Gabriel Jesus czy sam Mohamed Salah.
Protoplasta serii nazwany X15 zaprezentował światu nowy materiał X-Skin, który łączył wygodę z lekką wagą butów. Jego następca X16 zapoczątkował modę na ukrywanie sznurówek pod specjalną powłoką, która została w modelu pod tą postacią aż do 2018 roku, kiedy na salony wszedł wyjątkowy X18 cechujący się kompletnym brakiem sznurówek w modelu oznaczonym plusem, tym samym kontynuując rewolucję zapoczątkowaną przez Adidasa już w 2017 roku modelem Nemeziz. Aktualnie na nogach szybkich skrzydłowych możemy zobaczyć udoskonaloną wersję świetnych "osiemnastek", czyli X19. Ta edycja została zmodernizowana, jednocześnie nie zmieniając tak dużo względem poprzednika i zachowując świetny wygląd. Najnowsze technologie odejmują kolejne gramy z wagi butów i świetnym tego przykładem jest właśnie X, który jest najlżejszy z całej oferty producenta. Niesamowite jest to, że niska gramatura nie wpływa negatywnie na inne aspekty, takie jak wytrzymałość, a wręcz poprawia je, tak jak w przypadku czucia piłki. Buty te obalają też popularne mity, chociażby ten mówiący o tym, że stopa nie oddycha w „syntetyku” tak dobrze jak w starym, dobrym bucie skórzanym. Cholewka z ultralekkiego materiału X-layskin, którą można znaleźć w najnowszej odsłonie najwyższego modelu świetnie przepuszcza powietrze.

Dla kogo przeznaczone są buty piłkarskie Adidas X?

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi ciężkich butów, a jednocześnie cenisz sobie wygodę oraz dopasowanie to model z serii Adidas X jest Tobie pisany. Niski profil, perforowana podeszwa oraz idealnie przylegający, cienki jak papier materiał sprzyja częstej zmianie kierunków i tempa, w szczególności nagłym sprintom. Bazowo przypisywany jest do zawodników ofensywnych: napastników i pomocników, ale w dzisiejszej piłce podziały te mają już mniejsze znaczenie. Wersja, która nie posiada sznurówek może być wybawieniem dla bramkarzy, którzy nie będą martwić się o ściąganie rękawic tylko po to, aby zawiązać buty.
Jakie istnieją wersje modelu Adidas X?
Tak jak obecnie w każdym modelu Adidasa, wersja X dostępna jest na wszystkie nawierzchnie oraz we wszystkich poziomach zaawansowania, kolejno:
X19.4 – Buty piłkarskie do gry rekreacyjnej z małą częstotliwością. Nie znajdziemy tu najnowszych technologii, ale sam profil buta będzie zbliżony do wersji wyższych. Tylko tutaj znajdziemy klasyczny język.
X19.3 - W tym przypadku but jest już przygotowany na regularne treningi. Zbudowany jest w charakterystyczny dla modelu sposób, lecz cholewka wykonana jest z podstawowych materiałów.
X19.2 - Tutaj mamy już do czynienia z półprofesjonalnym modelem. O wiele lżejszy od poprzedników, a sam materiał, z którego jest wykonany lepiej przylega do stopy.
X19.1 - Jedna z dwóch profesjonalnych opcji. Bardzo cienka cholewka Speedmesh oraz lekka jak piórko podeszwa.
X19+ - Najwyższa w hierarchii propozycja niemieckiego producenta. Brak sznurówek, idealne dopasowanie, cholewka z ultralekkiego materiału X-layskin.

Co ciekawe model X jako jeden z dwóch butów piłkarskich Adidas dostępny jest w wersji bez sznurówek nie tylko w poziomie profesjonalnym, lecz również amatorskim. X19.3 LL, czyli Laceless ma być odpowiedzią na prośby klientów, którzy za mniejszą cenę chcą sprawdzić na własnych stopach jakie benefity przedstawia gra bez sznurowadeł.

Należy też pamiętać o odpowiedniej podeszwie. Model z serii Adidas X znajdziemy z podeszwami AG – typowo na trawę sztuczną, SG, która stworzona jest na mokre, grząskie tereny, ale tez z klasycznymi podeszwami FG, zwanymi również jako lanki. Jest to niezwykle ważny aspekt, o którym nie można zapomnieć. Projektanci i inżynierowie Adidasa ciężko pracują, aby ten lekki model zapewniał nieziemską przyczepność, a nawet podeszwa Speedframe nie zapewni jej jeżeli będziemy używać butów niezgodnie z ich przeznaczeniem.