Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie?


Z wyborem korków jest jak z wyborem samochodu - jednym podobają się sportowe auta, drudzy wolą limuzyny, jednym odpowiada manualna skrzynia biegów, inni nie wyobrażają sobie jazdy bez automatu. Dla jednych auto musi być czarne, dla drugich wręcz przeciwnie.

Są jednak rzeczy, które dla wszystkich będą mieć znaczenie - spalanie, trwałość i jakość. Podobnie jest z korkami. Czy są kolorowe, czy czarne, czy mają podeszwę AG, czy SG - muszą być dobrej jakości i idealnie dopasowane. W tym poradniku, chcielibyśmy zawrzeć kilka rad, które pomogą Ci w wyborze korków.

buty


NAWIERZCHNIA

NA NATURALNĄ TRAWĘ (LANKI - FG, FG/AG)

Buty przeznaczone na naturalną nawierzchnię trawiastą. Idealne do gry podczas dobrych warunków atmosferycznych, kiedy nawierzchnia nie jest zbyt ubita ani zbyt grząska.NA MOKRĄ NATURALNĄ TRAWĘ (WKRĘTY/MIXY - SG, SG-PRO)

Buty przeznaczone na boiska z trawą naturalną. Dzięki zastosowaniu innych kołków, idealnie sprawdzają się na miękkich, grząskich nawierzchniach.


NA SZTUCZNĄ TRAWĘ (TF/TT, AG, FxG)

Buty o niewielkich korkach umieszczonych blisko siebie. Przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych w tym orlikach; AG – sprzęt, podobnie jak turfy, przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych. Buty wyposażone są w podeszwę o korkach podobnych do tradycyjnych lanek, jednak jest ich więcej i są nieco krótsze. TF/TT - Podeszwa z króciutkimi gumowymi koreczkami. Zapewnia wysoki komfort gry oraz dobrą przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą. Doskonale sprawdzają się również na zmrożonym podłożu.


NA HALĘ (halówki - IC/IN/IT)

Tradycyjne buty o płaskiej podeszwie przeznaczone do gry w hali sportowej na nawierzchniach parkietowych, kauczukowych i gumowych. W większości przypadków podeszwa wykonana jest z materiału niebrudzącego.

To podstawowy wybór, którego musisz dokonać. Obecnie można kupić obuwie sportowe na każdą nawierzchnię. Najwięksi producenci oferują buty o podeszwach specjalnie przygotowanych na różne podłoża. Specyfika budowy butów powoduje, że są one doskonale przystosowane do charakteru danego boiska. Co ważne, jeśli będziemy grać w butach nieprzeznaczonych do gry na danej nawierzchni, w przypadku ewentualnego zniszczenia obuwia, musisz liczyć się z prawdopodobieństwem nie uznania reklamacji.

butyPOZIOM ZAAWANSOWANIA

DLA PROFESJONALISTÓW

Czyli tak zwane "meczówki" - to buty dla piłkarzy profesjonalnie grających w piłkę, ale także zawodników z niższych lig i amatorów, którzy uwielbiają piłkarski sprzęt najwyższej jakości. Korki są wykonane z najlepszych materiałów i zapewniają najwyższy komfort gry. Buty te wyposażone są w największą liczbę nowoczesnych technologii.

buty

DLA PÓŁPROFESJONALISTÓW

Buty o nieco innym charakterze niż korki profesjonalne. Zawierają w sobie wiele najważniejszych cechy butów profesjonalnych, ale dzięki zastosowaniu bardziej ekonomicznych materiałów w najmniej istotnych częściach korków, są nieco tańsze niż ich profesjonalne odpowiedniki.

buty

DLA AMATORÓW

Korki w tym stopniu zaawansowania to idealny wybór dla osób, które nie są piłkarzami PRO, ale wychodzą na boisko częściej niż raz w tygodniu. Zastosowane w tych butach materiały zapewniają komfort gry i frajdę z meczów z przyjaciółmi.

buty

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Buty dla fanów piłki nożnej, którzy nie uprawiają piłki zawodowo, a kopanie futbolówki traktują jako rozrywkę. Korki przeznaczone dla miłośników sportu, którzy nie narażają sprzętu na takie przeciążanie, jak zawodowi gracze.

buty


MATERIAŁ

Kiedy już uporasz się z wyborem podeszwy i stopnia zaawansowania, czas na wybór materiału, z którego wykonane mają być buty. Tutaj nie powinni być problemu - skóra lub syntetyk. Zdarzają się oczywiście korki łączące te dwa materiały, ale jest ich niezwykle mało.

SKÓRA
Decydując się na korki skórzane, trzeba pamiętać, że to materiał bardziej wrażliwy niż tworzywo syntetyczne. Buty skórzane trzeba częściej myć, pastować i pielęgnować. Nie jest to więc rozwiązanie dla leniwych. Dodatkowo buty skórzane nieco rozejdą się podczas gry, dlatego należy wybierać korki o trochę mniejszym rozmiarze.

SYNTETYK
Przy wyborze korków syntetycznych sposób pielęgnacji jest znacznie prostszy i pochłania mniej czasu. Po użyciu butów wystarczy przemyć je wodą i wysuszyć. Zastosowanie środków pielęgnacyjnych i konserwujących sprawi, że dłużej w nich pogramy.

buty

ROZMIAR

W zasadzie ostatnim krokiem jest zmierzenie swojej stopy, wystarczy położyć ją bez skarpety na białą kartkę i zaznaczyć kreską, gdzie sięga pięta, a także koniec dużego palca. Powstały odcinek należy zmierzyć linijką lub inną miarką, a otrzymany wynik porównać z tabelą rozmiarów danego producenta - znajdziesz ją tutaj - tabele rozmiarów. tabele rozmiarów R-GOL.com.

Pamiętaj, że źle dobrany rozmiar może wpłynąć na komfort gry, ale także na wytrzymałość buta. Nie zapominaj, że getry również wpływają na komfort, a także dopasowanie obuwia.

butyPRODUCENT, LINIA, MODEL

Ostatecznym wyborem, całkowicie już subiektywnym - jest wybór producenta i linii korków. Tutaj niczego Ci nie doradzimy. Zagwarantować możemy za to największy wybór sprzętu - zapewniamy - każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i gustu.Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
[email protected]
tel.+48 22 122 02 90
poniedziałek – piątek: 8:00 – 18:00


buty